גישור נדל”ן/מקרקעין

הליך גישור נדל"ן/מקרקעין מיועד לצדדים למחלוקת שמעוניינים לפתור את הסכסוך בדיאלוג, בהסכמה ומבלי להיכנס להליכים משפטיים יקרים וכואבים. במאמר זה נסביר כיצד עושים את זה.

גישור נדל"ן/מקרקעין - המדריך המלא

יש לא מעט מקרים בהם האינטרס המשותף לשני צדדים המעורבים בסכסוך, יהיה לנסות ולסיים אותו מחוץ לכותלי בית המשפט.
אחד מהמקרים הללו, עוסק בכל מה שקשור לנושא של סכסוכי נדל”ן מקרקעין, כאשר, מה שמאפיין את רוב הסכסוכים בנושא זה, היא העובדה שמעורבים בהם סכומי כסף גדולים. ולכן, הרצון להגיע להסכם מהיר, יהווה ברוב המקרים את נחלתם של 2 הצדדים.

כידוע, בעוד שהליך משפטי יכול להימשך על שנים רבות – ואיש לא באמת יכול לדעת איך הוא הסתיים, הליך הגישור הינו קצר וממוקד. ברוב המקרים הגישור מתפרס על פני מספר שבועות בלבד. זאת כאמור, אחת הסיבות המרכזיות בגינן רבים מהמעורבים בסכסוכי מקרקעין יעדיפו את האפשרות של גישור – או לפחות יבקשו לנסות את האופציה הזאת לפני שהם מגיעים לפתחו של בית משפט.

סכסוכים סביב נכסי מקרקעין ונדל”ן הינם נפוצים ויכולים לנבוע מסיבות שונות: התנתקות משותפות, סירוב של דיירים לעזוב דירה, שכירות, בעלות על קרקע ועוד.
כאמור, קיימת אפשרות להביא סכסוך המקרקעין לפתחו של בית המשפט. אך בטרם נוקטים בצעד זה, יש לקחת בחשבון כי ההליך המשפטי, מעבר להיותו ארוך, מורכב ויקר, טומן בחובו אי ודאות לגבי הצורה בה הוא יסתיים. כך שהאדם אשר פונה לבית משפט עלול למצוא את עצמו ממתין שנים רבות, מבזבז זמן יקר בהגעה לדיונים ובסופו של דבר נאלץ להתמודד עם החלטה אשר איננה עומדת בקנה אחד עם האינטרסים שלו. לכן, הליך הגישור, שהינו הליך וולונטרי (הליך אשר מוסכם על כל הצדדים) הוא ללא כל ספק האלטרנטיבה המומלצת והמועדפת בסכסוכי מקרקעין.

הליך זה מנוהל על ידי מגשר מקרקעין/נדל”ן מוסמך, מקצועי ונטול אינטרסים, שמוביל את הצדדים להסכם המקובל על שניהם. וזאת, מבלי שיש לו סמכות לקביעת ההחלטה – הצדדים הם אלו שאמורים לגבש את ההסכם ביניהם, כאשר המגשר מנהל את המשא ומתן ומציע דרכים ורעיונות לפתרונות ולהסכמים בין הצדדים.
כאן חשוב לציין, כי אם יושג הסכם בהליך הגישור, ניתן יהיה לאשר אותו בבית משפט ולהעניק לו תוקף של פסק דין.

 

מאפייני הליך גישור סכסוכי מקרקעין
מאפייני הליך הגישור בסכסוכי מקרקעין זהים בגדול לאלו של הליך הגישור בכל נושא אחר. בין אותם המאפיינים: נכונות של שני הצדדים להגיע לתהליך וחתירה להגיע להסכם אשר יהיה מקובל על שניהם. בחירה של מגשר מוסמך ומקצועי, אשר משמש כצד שלישי נטרלי בתהליך. יכולת לסמוך על המגשר אשר נבחר למטרה ולתת לו את האפשרות לנסות שיטות שונות במטרה ליישב את הסכסוך. הקפדה על דיסקרטיות וחשאיות לאורך כל הליך הגישור (אלא אם התקבלה החלטה אחרת והיא מוסכמת על שני הצדדים).

 

כאשר מתגלעים סכסוכים בתחום מקרקעין משתלבים בתוכם היבטים משפטיים ועובדתיים יחד עם תחושת פגיעות רגשית של כל אחד מהצדדים. תחושת חוסר הצדק גורמת לכך שמחלוקות שהיו יכולות להיפתר על כוס קפה בין הצדדים, הופכות למלחמות עולם הסוחפות את הצדדים להתדיינות משפטית ארוכה ויקרה.

כאשר הצדדים שנקלעו לסכסוך מקרקעין פונים כבר בשלב הראשון של המחלוקת להליכים משפטיים הם עלולים להפסיד יתרונות רבים שיכלו לקבל אילו היו פונים בשלב זה לגישור מקרקעין. הליכים משפטיים כצעד ראשון גורמים לצד השני להגיב גם כן בהליכים משפטיים ומכאן הדרך לבתי המשפט ולהסלמה קצרה.

מאידך, תארו לכם מצב בו הצד שמרגיש נפגע ורוצה לקבל את המגיע לו, פונה לצד השני בעזרת מגשר שיסביר לו כיצד לגרום לו להגיע לישיבת גישור. הזמנה שכזו, שנעשית מתוך רצון לשיח ולמניעת מלחמה, תגרום לצד השני להבין שהכוונה היא לפתור את הדברים בצורה חיובית ושביכולתו למנוע מלחמה משפטית ואף להרוויח מהגישור. הכלים שנמצאים בידי המגשר יעזרו ליצירת המפגש הראשוני בחדר הגישור בין הצדדים בסכסוך מקרקעין. מפגש שכתוצאה ממנו יוכלו שני הצדדים לצאת מנצחים מהמחלוקת.

לעתים כאשר מערכת היחסים בין הצדדים אינה מאפשרת תקשורת ישירה ביניהם, מתקשה הצד המעוניין בגישור להזמין את הצד השני לגישור בעצמו. במקרים כאלה יכול המגשר לפנות בעצמו לצד השני ובעזרת הכלים המקצועיים שברשותו, להביא גם אותו לחדר הגישור בסכסוכי מקרקעין.

על אף קיומם של חוקים ברורים העוסקים בנושא המקרקעין במדינת ישראל, הפתרון המיטבי לפתרון מחלוקות בסכסוכים סביב מקרקעין, הוא דווקא בגישור. במהלך הגישור ניתנות לצדדים הזכות וחופש לפעול ביצירתיות ובהתאם לסולם הערכים ולצרכים הסובייקטיביים שלהם.

גישור בסכסוכי מקרקעין מאפשר טיפול מקיף וכולל בכל הסוגיות הקיימות על שולחן הדיונים. במהלך הגישור בסכסוכי מקרקעין אנו עוסקים בין היתר: בשאלות מעשיות ומשפטיות הקשורות לסכסוך, לגורמים שהובילו ליצירת הסכסוך, בהשלכות הרגשיות והמעשיות שנגרמו לצדדים ובמציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו לשני הצדדים לסיים את המחלוקות בתחושת כבוד וצדק.

במהלך גישור מקרקעין נפגשים הצדדים בעזרתו של המגשר שבעזרת הכלים העומדים לרשותו יכול להביא את הצדדים להגיע להסכמות יצירתיות שיאפשרו לשניהם לצאת מורווחים מהתהליך ואף לקבל בסופו של דבר יותר מאשר ציפו בתחילת הדרך.

תחום הגישור בסכסוכי מקרקעין הולך והופך בשנים האחרונות להליך יותר ויותר מבוקש ופופולארי בישראל ובעולם. הסיבות לכך הן שהליך הגישור בתחום המקרקעין מאפשר מציאת פתרונות יצירתיים, מהירים וזולים באופן יחסי בהשגת הפתרון ומכך שהוא מאפשר את המשך קיומה של מערכת היחסים (חשוב בעיקר בתחומים בהם יש קהילה קטנה העוסקת בתחום) ואף מונע את העלייה בגובה הלהבות במקרה הצורך.

פתרון שהושג בגישור בסכסוכי מקרקעין נשאר חסוי ואינו מפורסם ברבים (אלא אם הצדדים הסכימו אחרת). לדבר יתרון גדול הן מהבחינה ששמם הטוב של אף אחד מהצדדים לא נפגע. 

הליך גישור בסכסוכי מקרקעין הוא התהליך הטוב ביותר לפתרון מחלוקות בתחום זה. את ההסבר לכך תוכלו למצוא בטבלה הבאה:

נקודת השוואהגישורהליך משפטי בבית המשפט
מהירותפתרון תוך מספר שעות ועד מספר שבועות ספוריםהליך משפטי עלול להימשך שנים רבות
עלות התהליךכמה אלפי שקלים לכל צד (פחות מהאגרה שהייתה משולמת בפתיחת תיק בבית המשפט)עשרות ומאות אלפי ש”ח לכל אחד מהצדדים.
מי מחליט מה התוצאה הסופיתהצדדיםשופט
קיומה של מערכת יחסים חיובית אחרי תום הסכסוךאפשרי ורצויבמרבית המקרים בלתי אפשרית
מתי מתקיימים המפגשיםבזמן הנוח לכםלפי קביעת השופט
סודיות התהליךהתהליך חסוי לגמרי. איש מלבדכם ומלבד המגשר שלכם לא ידע מה קרה בתהליך הגישור.פומביות הדיון מחייבת פרסום פרוטוקול הדיון כך שכל אדם יוכל מעתה ואילך לדעת מה קרה לכם במהלך הסכסוך.

5 יתרונות מרכזיים בפניה למשרד המגשרים נדב נישרי

גישור בינלאומי בסכסוכי נדל”ן/מקרקעין

כאשר הסכסוך שהתגלע מערב צדדים ממדינות שונות או כאלה המדברים בשפות שונות, ניתן לקיים גישור בסכסוכי מקרקעין גם בעזרת שיחות וידאו בזמנים המותאמים לכל המעורבים. לדבר יתרון גדול בעיקר כאשר מדובר במחלוקות בין אנשים הנמצאים במדינות שונות, בין היתר מאחר ועלויות ניהול התיק המשפטי כאשר מדובר במדינות שונות יהיה גבוה ביותר והזמן שיידרש לסיום הסכסוך בערכאות משפטיות יהיה ארוך לאין שיעור מזה שיידרש בגישור בסכסוכי מקרקעין.

יצירת שותפות חדשה ושיפור מערכת היחסים בזכות הגישור בסכסוכי נדל”ן/מקרקעין

משבר הוא הזדמנות פז לשיפור מערכת היחסים העוינת בין הצדדים בסכסוך. נקודת המבט שלנו היא שהנקודה בה פרצה המחלוקת היא הנקודה בה הצדדים אמרו שהם אינם יכולים עוד לפעול בדרך בה הם פעלו קודם לכן ושכעת יש צורך לשנות את צורת ההתנהלות ולמצוא פתרון שיאפשר התקדמות באופן שונה וחיובי. באופן טבעי בתחילת התהליך מתקשים הצדדים לראות את האפשרויות לשיתוף פעולה ביניהם אך ככל שהגישור בסכסוכי מקרקעין מתקדם, כך הם יראו יותר ויותר את המשותף ביניהם ויקבלו פרספקטיבה על נקודת המחלוקת ביחס לשאר התמונה. זווית ראייה רחבה זו מאפשרת מציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו הגעה לפתרון קבע מוסכם וארוך טווח.

שאלות ותשובות בנושא גישור בסכסוכי נדל”ן/מקרקעין:

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בסכסוכי מקרקעין?

ת: החוק יכול בהחלט לשמש כנקודת מבט ועוגן לקבלת החלטות במהלך הגישור אך אנו בהחלט יכולים לחשוב על פתרונות יצירתיים מעבר לכתוב בחוק והכל בהתאם לרצון הצדדים ולהסכמה המתקבלת ביניהם בגישור.

ש: האם הסכם שמושג בגישור בסכסוכי מקרקעין הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי שני הצדדים בחתימתם הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. במידת הצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת ויקבל תוקף של פסק דין.

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בסכסוכי נדל”ן/מקרקעין?

ת: גישור בסכסוכי מקרקעין נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

ש: היכן מתקיים הגישור בסכסוכי נדל”ן/מקרקעין

ת: הגישור יכול להתקיים בכל באחד מסניפנו ברחבי הארץ, לבחירתכם ולנוחיותכם.

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

השאר תגובה