פתרון סכסוכים בגישור

לצד השיטה המשפטית התפתחה בשנים האחרונות שיטה אחרת שסיפקה אלטרנטיבה לשיטה המשפטית מחדדת המחלוקות ולבתי המשפט העמוסים: פתרון סכסוכים בגישור. במאמר זה נסקור את התפתחות הגישור ונעמוד על ההבדלים בינו לבין השיטה המשפטית

משחר ההיסטוריה, היכן שישנם אנשים ישנם גם סכסוכים. מסיפורי התנ”ך ועד ימינו אנו התפתחו שיטות שונות ליישוב סכסוכים אלו. בין אם זקני הכפר אליהם היו מגיעים בשעת מחלוקת, אנשי דת, ובתקופות מתקדמות יותר שופטים ובתי משפט. אין ספק כי במאתיים השנים האחרונות בלט תחום המשפט מעל לשיטות האחרות ליישוב סכסוכים והתקבע כברירת המחדל עבור כל אדם שנקלע לסכסוך. לצד השיטה המשפטית התפתחה בשנים האחרונות שיטה אחרת שסיפקה אלטרנטיבה לשיטה המשפטית מחדדת המחלוקות ולבתי המשפט העמוסים: פתרון סכסוכים בגישור.

זהו למעשה תחום חדש מבחינה היסטורית, אך למעשה מהווה חזרה לבסיס בו בני אדם ישבו ודיברו ביניהם באמצעות צד שלישי על מנת לפתור מחלוקות. הרציונל פשוט – כל אדם שנקלע לסכסוך תמיד יכיר את פרטי הסכסוך, את צרכיו, את יכולותיו ואת האינטרסים שלו יותר טוב מכל עורך דין או שופט. לכן הפתרונות הטובים והמתאימים ביותר עבורו יגיעו ממנו ומתוך שיח עם הצד השני לאותו הסכסוך. 

איך זה עובד? במהלך הגישור עוזר המגשר לצדדים להגדיר מטרות קצרות וארוכות טווח שחשוב להם להשיג. דרך מטרות משותפות אלו מסייע המגשר לבנות הסכמות שיאפשרו לשני הצדדים להשיג את מבוקשם ואף יותר מכך. הפתרון שמושג בתהליך הגישור הוא פתרון המוסכם על כל הצדדים משום שהגיע מהם, ולא נכפה עליהם על ידי צד שלישי ולכן יש להן סיכוי להיות יציבות יותר ולהחזיק הרבה יותר זמן בשטח.

תפקידו של המגשר הוא לייצר בין הצדדים את הדיאלוג דרכו יוולדו ההסכמות המשותפות. לצורך כך הוא מחזיק בארגז כלים רחב שמאפשר לו להפריד את האדם מהבעיה, לנקות רעשי רקע ולזהות אינטרסים משותפים בין הצדדים ולייצר אמון בין הצדדים לבין עצמם ובינם לבינו.

בין יתרונותיו הרבים של הגישור על פני הליכים אחרים אפשר למצוא חיסכון ניכר בזמן – פתרון סכסוכים בגישור הוא תהליך שנמשך מספר שעות בלבד. קצב הפגישות נקבע ע”י הצדדים מה שמאפשר התקדמות מהירה ופתרון מהיר של הסכסוך. הגישור מאפשר לצדדים המסוכסכים גם חיסכון כספי משמעותי משום שעלותו נמוכה בעשרות אחוזים מעלות ההליך המשפטי. בנוסף, ובניגוד להליך משפטי, מדובר בהליך סודי וחסוי, מה שמהווה יתרון גדול לבעלי חברות או עסקים וכן לאנשים פרטיים שלא מעוניינים שדבר הסכסוך או פרטים ממנו ייוודעו ברבים.

יתרון נוסף של פתרון סכסוכים בגישור הוא היעדר הבירוקרטיה והטופסולוגיה שמאפיינו הליכים משפטיים ומאריכות את ההליך בצורה משמעותית. לצד יתרונות אלו תהליך גישור מאפשר לאנשים לקחת אחריות על חייהם ולמצוא פתרונות שמתאימים להם, במקום לאפשר לגורם חיצוני לעשות זאת. מכיוון שכך הסיכוי לשמור על מערכת יחסים תקינה עם הצד השני בגישור עולה בעשרות אחוזים משום שההסכם הסופי בין הצדדים בנוי על הסכמות משותפות המקובלות על שתיהן והושגו על ידי שיח ביניהם. כל אלו מאפשרים לתהליך פתרון סכסוכים בגישור להיות פתח לפתרונות יצירתיים שקשה להגיע אליהם בבתי המשפט, מה שמגדיל את הסיכוי להגיע לפתרון הסכסוך בצורה הטובה ביותר עבור שני הצדדים.

הגישור נמצא העלייה גדולה מאוד בארץ ובעולם. זה קורה לאורך שנים ובאופן עקבי. יותר ויותר אנשים מבינים שאין צורך להגיע עד לבית המשפט ולהיגרר להליכים ארוכים ויקרים עבור משהו שהם יכולים לעשות בדרך נעימה, בריאה, זולה ומהירה הרבה יותר ולצאת ממנו עם פתרון שמתאים להם ולחייהם.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

השאר תגובה

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

סכסוך עם הבנקים

גישור בסכסוך עם בנקים

סכסוך מול הבנק יכול לעלות במגוון רחב של הקשרים, כאשר פנייה להליך משפטי לצורך פתרון הסכסוך עלולה לפגוע בכל הצדדים – הבנק יכול למצוא את עצמו מתמודד עם פגיעה משמעותית בשם ובמוניטין. הצד השני, ימצא את עצמו בהליך ארוך, מורכב ויקר, אשר אי אפשר לנבא איך או מתי הוא יסתיים.
כך יוצא שהליך גישור יכול להוות פתרון יעיל עבור 2 הצדדים

קרא עוד »

מגשר בחיפה

אנחנו במשרד המגשרים נדב נישרי מאמינים שבכל מחלוקת או סכסוך, בין אם מדובר בסכסוך עסקי, סכסוך בין שכנים, סכסוכי ירושה, מקרקעין, לשון הרע, חדלות פירעון או כל סכסוך אחר – הפתרון הטוב, היעיל והבריא ביותר הוא גישור. אז מה היתרונות ואיך זה עובד? על כל אלו במאמר זה

קרא עוד »
גישור בעסקים

גישור בעסקים

במשך שנים רבות ההתדיינות המשפטית הייתה הדרך המועדפת להכרעה בסכסוכים בעסקים. היום בוחרים רבים בגישור עסקי שממלא את הפער בין משא ומתן כושל לבין התדיינות משפטית. מגשר מיומן יכול לסייע לצדדים להגיע להסדר ולהסכם שהם אינם מסוגלים להגיע אליו בעצמם. כתוצאה מכך חברות וגופים עסקיים רבים חוסכים זמן, כסף ועוגמת נפש רבים כשהם בוחרים בגישור במקום בדיון משפטי.

קרא עוד »

גישור בסכסוך שכנים סביב נזילה

אחד הטריגרים השכיחים הגורמים לסכסוכי שכנים הוא נזילה. זה נשמע כמו נושא מינורי, אך לעתים הוא מעורר מחלוקות רבות בין שכנים שאם לא מטופלות בזמן ובצורה נכונה יכולים להפוך את חיי השכנים לגיהנום של ממש. אחת האפשרויות ליישוב הסכסוך היא דרך תהליך גישור

קרא עוד »

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם