פתרון סכסוכים בגישור

לצד השיטה המשפטית התפתחה בשנים האחרונות שיטה אחרת שסיפקה אלטרנטיבה לשיטה המשפטית מחדדת המחלוקות ולבתי המשפט העמוסים: פתרון סכסוכים בגישור. במאמר זה נסקור את התפתחות הגישור ונעמוד על ההבדלים בינו לבין השיטה המשפטית

משחר ההיסטוריה, היכן שישנם אנשים ישנם גם סכסוכים. מסיפורי התנ”ך ועד ימינו אנו התפתחו שיטות שונות ליישוב סכסוכים אלו. בין אם זקני הכפר אליהם היו מגיעים בשעת מחלוקת, אנשי דת, ובתקופות מתקדמות יותר שופטים ובתי משפט. אין ספק כי במאתיים השנים האחרונות בלט תחום המשפט מעל לשיטות האחרות ליישוב סכסוכים והתקבע כברירת המחדל עבור כל אדם שנקלע לסכסוך. לצד השיטה המשפטית התפתחה בשנים האחרונות שיטה אחרת שסיפקה אלטרנטיבה לשיטה המשפטית מחדדת המחלוקות ולבתי המשפט העמוסים: פתרון סכסוכים בגישור.

זהו למעשה תחום חדש מבחינה היסטורית, אך למעשה מהווה חזרה לבסיס בו בני אדם ישבו ודיברו ביניהם באמצעות צד שלישי על מנת לפתור מחלוקות. הרציונל פשוט – כל אדם שנקלע לסכסוך תמיד יכיר את פרטי הסכסוך, את צרכיו, את יכולותיו ואת האינטרסים שלו יותר טוב מכל עורך דין או שופט. לכן הפתרונות הטובים והמתאימים ביותר עבורו יגיעו ממנו ומתוך שיח עם הצד השני לאותו הסכסוך. 

איך זה עובד? במהלך הגישור עוזר המגשר לצדדים להגדיר מטרות קצרות וארוכות טווח שחשוב להם להשיג. דרך מטרות משותפות אלו מסייע המגשר לבנות הסכמות שיאפשרו לשני הצדדים להשיג את מבוקשם ואף יותר מכך. הפתרון שמושג בתהליך הגישור הוא פתרון המוסכם על כל הצדדים משום שהגיע מהם, ולא נכפה עליהם על ידי צד שלישי ולכן יש להן סיכוי להיות יציבות יותר ולהחזיק הרבה יותר זמן בשטח.

תפקידו של המגשר הוא לייצר בין הצדדים את הדיאלוג דרכו יוולדו ההסכמות המשותפות. לצורך כך הוא מחזיק בארגז כלים רחב שמאפשר לו להפריד את האדם מהבעיה, לנקות רעשי רקע ולזהות אינטרסים משותפים בין הצדדים ולייצר אמון בין הצדדים לבין עצמם ובינם לבינו.

בין יתרונותיו הרבים של הגישור על פני הליכים אחרים אפשר למצוא חיסכון ניכר בזמן – פתרון סכסוכים בגישור הוא תהליך שנמשך מספר שעות בלבד. קצב הפגישות נקבע ע”י הצדדים מה שמאפשר התקדמות מהירה ופתרון מהיר של הסכסוך. הגישור מאפשר לצדדים המסוכסכים גם חיסכון כספי משמעותי משום שעלותו נמוכה בעשרות אחוזים מעלות ההליך המשפטי. בנוסף, ובניגוד להליך משפטי, מדובר בהליך סודי וחסוי, מה שמהווה יתרון גדול לבעלי חברות או עסקים וכן לאנשים פרטיים שלא מעוניינים שדבר הסכסוך או פרטים ממנו ייוודעו ברבים.

יתרון נוסף של פתרון סכסוכים בגישור הוא היעדר הבירוקרטיה והטופסולוגיה שמאפיינו הליכים משפטיים ומאריכות את ההליך בצורה משמעותית. לצד יתרונות אלו תהליך גישור מאפשר לאנשים לקחת אחריות על חייהם ולמצוא פתרונות שמתאימים להם, במקום לאפשר לגורם חיצוני לעשות זאת. מכיוון שכך הסיכוי לשמור על מערכת יחסים תקינה עם הצד השני בגישור עולה בעשרות אחוזים משום שההסכם הסופי בין הצדדים בנוי על הסכמות משותפות המקובלות על שתיהן והושגו על ידי שיח ביניהם. כל אלו מאפשרים לתהליך פתרון סכסוכים בגישור להיות פתח לפתרונות יצירתיים שקשה להגיע אליהם בבתי המשפט, מה שמגדיל את הסיכוי להגיע לפתרון הסכסוך בצורה הטובה ביותר עבור שני הצדדים.

הגישור נמצא העלייה גדולה מאוד בארץ ובעולם. זה קורה לאורך שנים ובאופן עקבי. יותר ויותר אנשים מבינים שאין צורך להגיע עד לבית המשפט ולהיגרר להליכים ארוכים ויקרים עבור משהו שהם יכולים לעשות בדרך נעימה, בריאה, זולה ומהירה הרבה יותר ולצאת ממנו עם פתרון שמתאים להם ולחייהם.

השאר תגובה