פורום גישור

פורום גישור

במהלך השנים נשאלתי אלפי שאלות בנושאי גישור. עם הזמן שמתי לב שרוב השאלות חוזרות על עצמן בדרך זו או אחרת. בעמוד זה אני נותן תשובות לשאלות המרכזיות אותם שאלו אותי אנשים על הליך גישור באופן כללי ועל גישור גירושין בפרט. אני מקווה שתמצאו את התשובה לשאלה שלכם כאן. במידה ולא תמצאו את התשובה, תוכלו לשאול אותי שאלה במקום המיועד בתחתית העמוד ואני אגיב בהקדם ובהרחבה.
שלכם נדב נישרי, מגשר
 

מה זה גישור ?

גישור הינו הליך לפתרון מחלוקות בין אנשים שיש ביניהם מערכת יחסים מתמשכת או בעלת פוטנציאל להתמשך לאחר פתרון המחלוקת. בגישור עוזר המגשר לצדדים להגיע להסכמות בנושאים שעל הפרק בדרך של דיאלוג ומבלי להזדקק לצעדים משפטיים חד צדדים. הסכם שהושג בגישור יכול לקבל תוקף של פסק דין לאחר ששני הצדדים הגיעו למסקנה שההסכם נותן להם את התוצאה המיטבית והרצויה עבורם.

תהליך גישור רואה במחלוקת הזדמנות לשפר את הקשר ולאו דווקא מכשול שמחייב נוקשות ותקיעות.

מהם היתרונות של הליך גישור?

לגישור מספר יתרונות ובהם:

  • גישור עוזר לצדדים להגיע להסכמה בזמן קצר מאוד לעומת האופציות המשפטיות.
  • גישור שומר על תקינות ואף עוזר לשפר את הקשר בין הצדדים לאחר שהם פותרים את המחלוקות לטובת כל המעורבים.
  • מחיר הגישור נמוך בעשרות אחוזים מהליכים המתנהלים בבית המשפט.
  • הגישור מאפשר יצירת תקשורת ברורה ופתוחה בין הצדדים למרות הקשיים והאמוציות. הדבר נכון גם כאשר הלהבות בשיאן.
  • בגישור גירושין משיגים ההורים את התוצאה הטובה ביותר עבורם ועבור ילדיהם. הדבר נובע בעיקר מכך שהם מצליחים לגבש הסכמות שיאפשרו להם להתנהל בשיתוף פעולה גם לאחר סיום המחלוקות.
  • הגישור חסוי וכל הנאמר בו לא יוכל לשמש בבית המשפט.

איך בוחרים מגשר?

הדרך הטובה ביותר לבחור מגשר היא להיפגש עמו ולהתרשם ממנו באופן אישי וישיר. חשוב לשים לב לניסיונו המקצועי של המגשר ולכך שיש לו תפישת עולם גישורית ניטרלית וחשיבה יצירתית. באופן אישי אני מאמין ששלב בחירת המגשר הוא אחד השלבים החשובים בגישור ועל כן ועל מנת ולהתחיל ברגל ימין אני מקיים פגישות הכרות ללא עלות וללא מחויבות.

איך מתאמים גישור

על מנת ולתאם גישור יש להתקשר אלי לנייד או למשרד ולתאם פגישת הכרות ללא מחויבות. במידה ולאחר פגישת ההכרות תחליטו להמשיך בגישור, נקבע מועדים שיהיו נוחים לכם.

באילו שעות מתקיים הגישור?

ניתן לקיים את הגישור בשעות הבוקר, צהריים והערב בהתאם לצרכים ולרצון שלכם.

כמה זמן נמשך גישור?

הליך גישור ממוצע נמשך כ- 10 שעות המתפרשות על פני 4 פגישות או חודש / חודש וחצי. אורך הגישור תלוי ברמת התקשורת בין הצדדים (ככל שהתקשורת טובה יותר כך יתקצר התהליך) ובכמות הנושאים בהם יש לדון.

מי המגשר בתהליך שלנו?

אני אהיה המגשר שלכם בעצמי. אני נמנע מלהעביר תיקים הלאה ומקפיד לגשר בעצמי בכל מקרה שמגיע אלי.

איך הופכים למגשר?

נכון להיום אין כללים ברורים ואין פיקוח על הליכי ההכשרה של המגשרים בישראל. מסיבה זו ועקב היעדר מקומות המכשירים מגשרים בצורה רצינית ומעמיקה, אין דרך ברורה ומסודרת להפוך למגשר. באופן אישי אני מציע לכל מי שרוצה להיות מגשר להצטרף למגשרים ותיקים וללמוד מהם הלכה למעשה את עבודת המגשר. לימודים מעשיים אלו יחד עם השתתפות בקורסים, סדנאות והשתלמויות הקשורות לגישור ולתחומים המשיקים לגישור או בכאלה שיכולים לספק כלים נוספים למגשר, מאוד יעזרו למגשר להפוך למקצועי ולתת שירותי גישור טובים לפונים אליו.

מסלול ההכשרה שאני עברתי, כלל תואר ראשון במשפטים, 2 קורסי גישור בסיסי, קורס גישור מקצועי, קורס טיפול זוגי, השתתפות פעילה בעשרות גישורים, השתתפות בהשתלמויות רבות מהעולם המשפטי, הטיפולי ומעולמות אחרים שחשבתי שיוכלו להועיל לי בעבודת הגישור.

האם הסכם גישור מחייב?

בגישור עסקי או כזה שאינו גישור לגירושין, לאחר שהצדדים קיבלו לידיהם את הסכם הגישור ולאחר שהם אישור אותו וחתמו עליו בחתימתם, הופך ההסכם להסכם משפטי מחייב ביניהם. במידה ואחד הצדדים יפר את ההסכם יוכל ההסכם לשמש כראייה ניצחת להסכמת הצד המפר להבנות שהושגו בגישור ולגרור הפסדים משפטיים.

בגישור גירושין המצב שונה במעט, הסכם גירושין שהושג בגישור צריך לקבל לאחר שהצדדים חתמו עליו, גם תוקף של פסק דין מבית המשפט לענייני משפחה או מבית הדין הרבני (סמכות מקבילה). רק לאחר קבלת התוקף הרשמי הופך הסכם הגירושין למחייב.

כמה מהמקרים שמגיעים לגישור מסתיימים בהצלחה?

כאשר מגיעים הצדדים לגישור לפני שהם עשו כל פעולה משפטית אחרת, סיכויי ההצלחה של הגישור גבוהים מאוד ועומדים על 90%.

כאשר הצדדים הגיעו לגישור לאחר שהתחילו בהליכים משפטיים או לאחר שעברו “שטיפת מוח” משפטית הופך הגישור להליך פישור בו מתקשים הצדדים להגיע לשיח ענייני שמאפשר גם טיפול בהיבטים הרגשיים של המחלוקת, והם סובבים בעיקר סביב השיח המשפטי. במקרים אלו סיכויי ההצלחה בגישור נמוכים יותר ועומדים על כ -60% בממוצע.

יחד עם זאת חשוב לציין שבמקרים רבים בגישורי גירושין גם אם הגישור נכשל והצדדים פנו לבית המשפט או לבית הדין הרבני, הם יצטרכו לחזור בסופו של דבר לגישור מאחר ובסיום ההתדיינות המשפטית הם עדיין יזדקקו לקבל כלים והחלטות בנוגע לילדיהם המשותפים ולדרך גידולם.

האם גישור מוביל לגירושין?

כן ולא. התוצאה הסופית של הגישור תלויה ברצון הצדדים בלבד. פעמים רבות אני נתקל בזוגות שהגיעו בכוונה להתגרש (שניהם או אחד מהם) אך כתוצאה מהתהליך שעברו בגישור וכתוצאה מהדיאלוג והתקשורת שנפתחו ביניהם, הם החליטו לדחות את אופציית הגירושין ולנסות ולשקם את הקשר הזוגי ביניהם. במקרים אלו אני ממליץ להכין הסכם שלום בית ולחלופין גירושין אשר ייתן מענה לגירושין במידה ויתרחשו ולשלום הבית על מנת ויצלח. מאידך ישנם מצבים בהם במסגרת הגישור מבינים שני הצדדים שגירושין הם האופציה הטובה ביותר עבורם והגישור מוביל לגירושין בהסכמה.

מה זה הסכם שלום בית ולחלופין גירושין?

הסכם שלום בית ולחלופין גירושין הוא הסכם בו יש שני פרקים שונים. הפרק הראשון מגדיר כיצד יתנהלו הצדדים במקרה שיתגרשו. ואילו הפרק השני מגדיר מה צריכים הצדדים לעשות כדי שלא להגיע לגירושין. פרק הגירושין בהסכם שלום בית ולחלופין גירושין זהה לפרק הגירושין בהסכם גירושין רגיל ואילו תוספת פרק שלום הבית מאפשרת יצירתיות וחופש פעולה רב על מנת ולאפשר לבני הזוג להשיג את מבוקשם מהזוגיות.

האם צריכים לבוא לגישור כשהתקשורת טובה?

הזמן הטוב ביותר להגיע לגישור הוא כמה שיותר מוקדם!

מחלוקות נוטות שלא להיעלם ואם הן נעלמות הן בדרך כלל יחזרו ביתר שאת בעתיד. על לכן חשוב להגיע לגישור מוקדם ככל האפשר. ואם ניתן אף מיד לאחר ששני הצדדים או אחד מהם הגיעו למסקנה שהם לא מצליחים לנהל תקשורת אפקטיבית טובה ומועילה ביניהם.

הגעה בשלב מוקדם לגישור מבטיחה תוצאות טובות בהרבה ותהליך קצר וקל משמעותית, מאשר במקרים בהם הצדדים הגיעו לגישור כשהם כבר נמצאים במצב מלחמתי ובשיח משפטי.

האם צריכים לבוא לגישור רק אחרי שכל הדברים סוכמו?

אתם לא צריכים לבוא למגשר אחרי שהכל כבר סוכם. הרי אם כל הדברים כבר סוכמו אתם לא באמת צריכים אף אחד שיעזור לכם… כאשר המחלוקות הן סביב נושאים מהותיים עבורכם וכאשר אתם חשים בחשש ובפחד מהתוצאה של ההסכם (בעיקר בגירושין), חשוב לבוא לגישור בשלב מוקדם כדי שאוכל לתת להם הכוונה וכלים להתמודדות נכונה עם השאלות והספקות העוטפים אתכם.

האם הגישור חסוי?

כן. כל מה שנאמר בהליך הגישור חסוי ולא יוכל לשמש אף אחד מהצדדים בבית המשפט. מסמכים שהוצגו בגישור ומילים שנאמרו, נכללים תחת מעטה הסודיות וכך גם כל דבר שתאמרו למגשר במהלך שיחות משותפות ושיחות פרטיות שלכם לבד עם המגשר.

מה המשמעות של גישור שלא צלח?

ברוב המקרים משמעות גישור שלא צלח היא שהצדדים לא היו בשלים להגיע להסכמה. הדבר יכול לנבוע מפערים רגשיים (אחד הצדדים מאוד רוצה להיפרד והשני עדיין לא שם) או שאחד הצדדים פנה תוך כדי הגישור לעורך דין וביצע צעדים חד צדדיים שגרמו לסגירת הגישור (גם כן עקב קושי רגשי ופחד מהעתיד לבוא). במקרים כאובים אלה מוצאים את עצמם הצדדים נקלעים למערבולת משפטית יקרה וכואבת שנמשכת לעיתים גם שנים.

איך נמנעים מכישלון הליך הגישור?

כדי להימנע מסיום הגישור לפני שהצדדים הגיעו להסכמות, יש לשתף את המגשר בכל דבר ועניין החשוב לכם ובכל מחשבה שעולה לכם בהקשר של פעולות חד צדדיות כנגד הצד השני. ככל שהמגשר ידע מה אתם רוצים, חושבים ומתכננים כך הוא יוכל לעזור לכם לגבש אסטרטגיה מיטבית שתימנע את סיום הגישור. כאשר תודיעו למגשר על ביצוע צעד חד צדדי שלא בתאום מראש, לא יישארו למגשר אופציות רבות והוא יאלץ להכריז על סיום הגישור.

בהליכי גירושין, מכיוון שמדובר בדרך כלל בקשיים הנובעים מפערים רגשיים, יש להיות סבלניים עם עצמכם ועם בן זוגכם ולהבין שמדובר בהליך אבלות ששניכם עוברים בכאב רב ושיש לתת לשניכם את הזמן להבשיל ולהגיע להסכמות.

מהם הכללים החשובים להצלחה בגישור?

הכלל הראשון הוא לדעת מה אתם רוצים להשיג. רק אחרי שתגדירו (וככל שאפשר במדויק) את המטרות והצרכים שלכם, כך יהיה לי קל יותר לעזור לכם להשיגם. פעמים רבות נתקלתי בצדדים בגישור שלא ידעו מה הם רוצים להשיג ולכן הם המשיכו להתווכח עם הצד השני גם כאשר ההצעה הייתה מעולה עבורם. בכל המקרים הללו שמתי לב שצד שלא הגדיר לעצמו מטרות ולא הבין מה הם הצרכים שלו, קיבל בסופו של דבר תוצאה טובה פחות מזו שהיה מקבל אילו הציב לעצמו מטרות מראש.

בנוסף להגדרת המטרות הראשונית חשוב שיהיו גם: שקיפות, תום לב, הקשבה (גם כשקשה), סבלנות, אמפתיה ויכולת הפרדה בין עיקר וטפל יעזרו בצורה משמעותית לכל אחד מהצדדים להשיג עבורו את התוצאה המיטבית בגישור.

מה עושים בפגישת הכרות לפני גישור?

פגישת גישור ראשונה היא פגישת הכרות בה אני שואף לזכות באמון של שני הצדדים. רק לאחר שאני משיג את האמון אני יכול להתחיל להתקדם ולהביא להסכמות בין הצדדים. כדי להשיג את האמון אני עונה בפתיחות על כל שאלה שנשאלת ומסביר בהרחבה על תהליך הגישור ועל התפקיד שלו בתוכו.

מהי המטרה בגישור?

מבחינתי המטרה של הגישור היא להביא את הצדדים לכדי הסכמה. עבורי אין חשיבות לשאלה מה תהיה אותה הסכמה מלבד שהיא הושגה בהסכמה, ללא כפייה ושכמובן היא אינה דורשת עשיית מעשים האסורים על פי החוק.

האם חובה לקחת חלק בגישור?

הליך הגישור הינו הליך וולונטרי ולכן אין חובה לקחת בו חלק. אם זאת נשאלת השאלה מה יעשה הצד השני אם לא תגיעו לגישור? במידה ולא תגיעו לגישור ייתכן והצד השני יאלץ לפנות להליכים משפטיים מהם לא תוכלו להתחמק. הליכים שבהם תהיו צפויים פעמים רבות להוצאות כספיות נכבדות ולתוצאה סופית שאינה מובטחת לטובתכם. זאת בשונה מגישור בו התוצאה הסופית תהיה כזו המוסכמת ומקובלת עליכם.

מה אומר חוק גישור חובה?

חוק גישור חובה או בשמו האמתי “החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה” קובע שכאשר בני זוג או אחד מהם רוצים להתגרש, הם נדרשים לפגוש עובדת סוציאלית ביחידות הסיוע שליד הערכאות המשפטיות על מנת ולקבל מידע על הדרכים המיטביות להתגרש. בפגישה זו מסבירה העובדת הסוציאלית לשני הצדדים מהן המשמעויות של הליכה למלחמה משפטית בגירושין ומציגה בפניהם את אופציית הגישור שהיא המיטבית להגעה להסכמות בגירושין.

לאחר שבני הזוג יקבלו את המידע הם יוכלו לבחור לעצמם מגשר באופן פרטי (יחידות הסיוע לא מקיימות גישורים אלא אם מדובר במקרי קיצון הדורשים התערבות של שירותי הרווחה).

מהו התפקיד של עורכי דין בחדר הגישור?

תפקיד עורכי הדין בחדר הגישור תלוי באופי ובשיטת העבודה של עורך הדין. ישנם עורכי דין שרואים את טובתו של הלקוח אותו הם מייצגים, כחלק מטובת המשפחה כולה. וישנם כאלה המחפשים “לנצח” בכל מחיר את הצד השני. כאשר עורך הדין היושב בחדר הגישור פועל באמת ובתמים למצוא פתרונות ישימים אשר יאפשרו מציאות חיים המאפשרת חיים טובים ובטוחים לילדים ולהורים בשני הבתים, אזי יכול להיות יתרון גדול בנוכחותו של עורך הדין בתהליך הגישור. מאידך כאשר עורך הדין פועל לנצח בכל מחיר ובוחר להתעלם מצרכי שני הצדדים ומהצורך של שניהם להצליח לכלכל את ילדיהם המשותפים בבתיהם הפרטיים, אזי סיכויי ההצלחה של הגישור נמוכים ביותר.

האם חייבים להיעזר בעורכי דין בגישור?

אין חובה חוקית, תהליכית או משפטית להיעזר בעורכי דין במסגרת הליך גישור. יחד עם זאת יכול להיות יתרון כאשר הצדדים מתייעצים עם עורכי דין בעלי הבנה גישורית אשר מסוגלים לראות את התמונה הכוללת ובוחרים לתת עצות שיקדמו פתרונות מוסכמים וימנעו מהליכים משפטיים ומאלימות משפטית.

מי מגיש את הסכם הגירושין לבית המשפט?

לאחר שמושג הסכם גירושין בסיום תהליך גישור ולאחר שהצדדים מאשרים שההסכם מקובל על שניהם. הם נדרשים להגיש את ההסכם בשלושה העתקים חתומים על ידי שניהם, בצירוף עם טופס בקשה לאישור ההסכם שהם יקבלו מהמגשר. הגשת ההסכם הינה טכנית בלבד ואין חובה ששני הצדדים יהיו נוכחים במהלכה. לאחר שההסכם מוגש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, יקבלו הצדדים מועד לדיון לאישור ההסכם. בדיון עצמו מספיקה נוכחות שני הצדדים בלבד ואין צורך בנוכחות פיזית של המגשר או אדם אחר.

האם צריך לפתוח תיק לגירושין כשנמצאים בהליך גישור?

לא. פתיחת תיק במהלך הליך גישור עלולה להתפרש כצעד חד צדדי אשר יביא לסיום הגישור באופן מיידי. יחד אם זאת במידה ופתיחת התיק נעשה בידיעת ובהסכמת הצד השני, יראה הדבר כצעד שנעשה בתום לב ולא תהיה חובה לעצור את הגישור.

מי מאשר את הסכם הגירושין?

את הסכם הגירושין מאשר באופן פורמאלי ונותן לו תוקף שופט/ת בבית המשפט לענייני משפחה או דיין בבית הדין הרבני.

פורום גישור

מי לא מאשר הסכם גירושין?

עורכי דין לא נדרשים לאשר את הסכם הגירושין. אין משמעות פרוצדוראלית לכך שעורך דין חתם בחתימה רשמית על ההסכם והעדר חתימת עורך דין אינה מונעת את אישור ההסכם בבית המשפט או בבית הדין הרבני.

מה ההבדל בין אישור הסכם גירושין בבית הדין הרבני לאישור בבית המשפט לענייני משפחה?

כאשר מדובר על אישור הסכם גירושין בהסכמה אין הבדל מהותי בין בית המשפט לענייני משפחה לבין בית הדין הרבני. ההבדל המהותי הוא באווירה השוררת בבית המשפט לעומת זו שבבית הדין. מבחינת עלויות אישור ההסכם בבית הדין זול ב- 100 ₪ לערך מאישור בבית המשפט לענייני משפחה.

כמה זמן לוקח לאשר הסכם גישור גירושין בבית משפט

אישור הסכם גירושין שהושג בגישור בבית המשפט או בבית הדין הרבני לוקח ימים ספורים בלבד. מרגע שההסכם הוגש במזכירות בית המשפט ניקבע תאריך לאישור ההסכם. התאריך נקבע למועד מוקדם ככל האפשר בהתאם לעומס בבית המשפט. ברוב המקרים כאמור מדובר על ימים ספורים.

מה צריך להיות בהסכם גירושין

הסכם גירושין צריך לשקף את ההסכמות המרכיבות את הדרך על פיה החליטו ההורים לגדל את ילדיהם לאחר הפרידה. הסכם גירושין הוא בעצם הסכם שותפות חדש המותאם למציאות החדשה. ההסכם צריך לכלול התייחסות להיבטים ממוניים, רכושיים, ערכיים, חברתיים, תקשורתיים, בריאותיים, גיאוגרפיים ושאר נושאים העלולים להתרחש במהלך השנים ועד שאחרון הילדים יהיה בן 18 או 21. 

ככל שהסכם הגירושין יכלול יותר תשובות מפורטות ליותר שאלות תיאורטיות, כך הוא ייצור מציאות ברורה וקלה יותר להתמודדות לשני ההורים ולילדיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *