חשיבות הזמן בגישור עסקי

כמה זמן לוקח תהליך גישור עסקי? זו שאלה חשובה שלתשובה עליה יהיו השלכות על הדינמיקה שנוצרת בחדר הגישור ובסיכויים להגיע להסכמות בין הצדדים

הליך גישור עסקי אמנם קצר הרבה יותר מהליכים משפטיים סביב סכסוכים עסקיים, אבל גם הוא לוקח זמן. כמה זמן? זו שאלה חשובה שלתשובה עליה יהיו השלכות על הדינמיקה שנוצרת בחדר הגישור ובסיכויים להגיע להסכמות בין הצדדים.

ראשית חשוב לציין שקצב הפגישות, מרווחי הזמן בין פגישה לפגישה והמועדים בהן הן מתקיימות תלויות קודם כל בצדדים הזמן ועל פי נוחיותם. הדבר השכיח בעניין זה הוא לקיים פגישה בת שעתיים אחת לשבוע. כך יש מחד מספיק זמן לכל אחד מהצדדים לעבד את מה שקרה בפגישה האחרונה, לקחת אוויר ולהגיע לפגישה הבאה עם תובנות ומסקנות שיוכלו לקדם את התהליך ומאידך לא יותר מדיי זמן שעלול לפגוע במומנטום של השיח. אך כאמור, אם הצדדים מרגישים שקצב מהיר יותר של פגישות יסייע להם להגיע להסכמות או לחלופין יחפצו בהפסקות ארוכות יותר – כך יהיה.

סכסוכים עסקיים, כמו כל סכסוך אחר בו מעורבים בני אדם ביניהם התקיימה מערכת יחסים, מייצרים בקרב הצדדים השונים קשת רחבה של רגשות. גם אם הסיבה הרשמית לסכסוך היא כסף, אי עמידה בחוזה או כל גורם אחר השכיח בעולם העסקי – מתחת לה יביא איתו כל צד לחדר הגישור רגשות כמו כעס, תסכול, אכזבה, רצון בהכרה או בנקמה ושלל רגשות אחרים. אחד היתרונות הגדולים של גישור עסקי לעומת הליכים אחרים הוא שיש בו את המקום להתמודד עם הרגשות האלה, לדבר עליהם באופן בטוח (תהליך הגישור חסוי), לפרק אותם ולמצוא פתרונות והסכמות שיתנו להם מענה.

זהו חלק חשוב ביותר בכל תהליך של יישוב סכסוכים שכן כדי לדבר על פתרונות עסקיים פרקטיים לסכסוך יש צורך מהותי לעבור אותו. רק אז אפשר להתחיל לדבר תכלס. אלא שזהו שלב שלוקח זמן, ישנם סכסוכים בהם משמעות הזמן הזה היא פגישה אחת וישנם כאלה בהם נדרשות שלוש, אבל זה זמן ששווה להשקיע אותו על מנת להגיע להסכם כששני הצדדים עברו תהליך שיאפשר להם לחיות איתו בשלום. כשזה קורה הסיכויים לכך שההסכם יפתח בעתיד בשל חוסר שביעות רצון של אחד הצדדים יורד בצורה דרמטית.

במקרים רבים קצב ההתמודדות עם סוגיות העולות בתהליך הגישור אינו זהה. כשמדובר בבני אדם לכל אחד יש את הדרך שלו ואת הקצב שלו להתמודד עם סוגיות רגשיות או פרקטיות ולכן נוצרים מצבים בהם אחד הצדדים בסכסוך צריך זמן נוסף על מנת להיות מוכן להגיע להסכמות.

שאלה חשובה שעולה במצבים מעין אלה היא: כמה זמן לתת לאותו צד שזקוק לזמן נוסף? האם יש צורך להגבילו בזמן? התשובה המקצועית הנכונה לכך היא: כן. גם כאשר אחד הצדדים בסכסוך עסקי מבקש פסק זמן מכל סיבה שהיא, רצוי להיענות לו לטובת התהליך אך במקביל להגדיר לכמה זמן יימשך העניין ומה הכללים שיתקיימו ויחולו על שני הצדדים זמן שהוא קורה.

על מנת להפחית את מפלס החשדנות שבאופן טבעי מטפס למעלה בשעת סכסוך ישמנה חשיבות מכרעת לוודאות של הצדדים בדבר המתרחש ובדבר מה שאינו מתרחש בתקופת פסק הזמן. הליכי גישור סביב סכסוך עסקי הם הליכים מורכבים שמעוררים פחדים וחששות אצל כל אדם. חוסר ודאות עלולה בסבירות גבוהה להעצים את הפחד וכפועל יוצא תקשה על הגעה לקו הסיום בצורה אופטימלית.

על כן מומלץ להקפיד לפעול גם במהלך פסקי זמן בשקיפות מול הצד השני ותוך יידוע מקיף ככל הניתן בכל הקשור לפרטים אשר עלולים לגרום לצד השני להיכנס ללופ של פחד או חרדה. ככל שהצד השני יהיה יותר רגוע, גם אתם תהיו רגועים ומשם הדרך להסכם תהיה הרבה יותר פשוטה.

השאר תגובה