גישור קהילתי

גישור קהילתי

חיי קהילה טומנים בחובם יתרונות רבים ובין היתר, את האפשרות לקבלת תמיכה, אוזן קשבת ואת הבסיס ליצירת חברויות טובות, אשר יכולות להימשך לאורך כל החיים.

יחד עם זאת, חיי קהילה עלולים להוביל גם למחלוקות ולסכסוכים במגוון רחב של נושאים, בין היתר: מחלוקת על הרצון להשתמש במבנה ציבור, סכסוך בין הוועד לבין חלק מהתושבים, סכסוך בנושאים תרבותיים ועוד.

מכיוון שכל מחלוקת או סכסוך שכזה יכולה להוביל לפגיעה משמעותית בכלל הקהילה ובחיי הקהילה, קיימת חשיבות למהירות בה פועלים חברי הקהילה באופן אקטיבי במטרה לנסות וליישב את הסכסוך.

אחת האפשרויות היא לנסות וליישב את אותו סכסוך קהילתי באופן עצמאי – ניתן לרתום לצורך כך חברים אחרים בקהילה אשר אינם מעורבים בסכסוך, אשר יתווכו בין הצדדים המסוכסכים. 

מכיוון שדרך  זו לא תמיד תצלח, אפשרות נוספת תהיה להגיע עם הסכסוך לפתחו של בית משפט – מה שעלול לגרור תהליך ארוך ויקר, שיוכרע על ידי גורם שלישי שבהכרח אינו מכיר את חיי הקהילה, מאפייניה ואופי חבריה כפי שהם עצמם מכירים אותם.

האפשרות השלישית היא לפנות להליך גישור קהילתי, שהינו הליך קצר וממוקד, אשר יאפשר ליישב את הסכסוך בתוך פרק זמן קצר.

גישור קהילתי

היתרונות של הליך גישור קהילתי

מכיוון שברוב המקרים האלטרנטיבה של הליך הגישור הקהילתי היא הליך משפטי, היתרון הגדול ביותר של הליך הגישור הוא ביכולת שלו לייצר תהליך בריא שנותן מקום הן להיבטים הרגשיים של הסכסוך והן לפתרונות פרקטיים, דבר שאינו קורה ואינו יכול לקרות בבית משפט.

כידוע הליך משפטי מעבר למורכבות שלו, עלול להותיר פגיעה ביחסים בין הצדדים המעורבים בסכסוך – וכידוע, מדובר בפגיעה אשר יכולה להיות לה השלכה לכל הקהילה.

לעומת זאת, הליך גישור קהילתי שהינו הליך וולונטרי אליו הצדדים מגיעים מתוך הסכמה. הוא הליך אשר מאפשר לכל אחד מהצדדים להביע את עצמו ולמעשה לנהל משא ומתן עם הצד השני.

המטרה של התהליך היא להגיע לפתרון או להסכם המקובל על כל הצדדים – מכיוון שהתהליך כולו מתבצע באווירה של שיח ודיאלוג, באפשרותו להוביל לסיום הסכסוך ולאפשר למעורבים בו לתקן את המפגע ביחסים שלהם ולעלות על דרך טובה יותר – ובמילים אחרות, להחזיר את השלווה לקהילה.

יתרונות נוספים של הליך גישור קהילתי – העובדה שמדובר בהליך זול (בהשוואה להליך המשפטי), ההליך מאפשר הגעה לפתרונות יצירתיים אשר לא ניתן יהיה להגיע אליהם בדרך אחרת, קיימת גמישות בנוגע לזמנים – ניתן לתכנן את המפגשים במועדים המתאימים לכל הצדדים. יתרון נוסף טמון בעובדה שמדובר בהליך חסוי – כך שלא כל הקהילה חייבת לשמוע על הסכסוך ועל פרטיו.   

חשיבות בחירת המגשר

בכדי שהליך גישור קהילתי יתנהל בצורה מקצועית ואפקטיבית קיימת חשיבות גבוהה לבחור בתבונה את המגשר. יש לוודא שמדובר במגשר מנוסה, בעל הכשרות מתאימות וניסיון פרטני בעולם הגישור הקהילתי.

5 יתרונות גדולים לגישור במשרד המגשרים נדב נישרי

שאלות ותשובות

ש: למי מיועד גישור?

ת: הגישור לכל מי שנקלע למחלוקת עם אנשים או ארגון אחר עימם היו לו מערכת יחסים טובה בעבר ויש לו רצון או אינטרס לשמר או ולחזק את מערכת היחסים גם בעתיד. הגישור גם מיועד לאנשים שרוצים לפתור מחלוקות מחוץ לכותלי בית המשפט. למידע נוסף על הליך הגישור לחצו כאן.

 

ש: כמה עולה גישור?

ת: עלות גישור זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים אחרים בתחום. הליך גישור ממוצע עולה אלפי שקלים בודדים לעומת עשרות אלפי שקלים בהליכים האחרים.

 

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור?

ת:  הליך גישור מתנהל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק. יחד עם זאת בהחלט ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שלא יפגעו בזכויות החוקיות של הצדדים וגם יאפשרו שמירה על מערכת יחסים תקינה גם לעתיד.

 

ש: האם הסכם שמושג בגישור הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי הצדדים, הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. בהתאם לצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט לענייני עבודה על מנת ויקבל תוקף של פסק דין.

 

 

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור?

ת: הגישור עצמו נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 

 

ש: היכן מתקיים הגישור?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהסניפים שלנו. הכל בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

 

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

 

 

 

השאר תגובה