גישור משפחה

אף אחד לא רוצה לגרור את משפחתו לבית משפט כי ברגע שמשפחה נכנסת אל הפרקטיקה של הליכים משפטיים היא יודעת איך היא נכנסת אליהם, אבל לא יודעת איך ובאיזה מצב תצא מהם. ישנם אין ספור סיפורים על סכסוכים משפחתיים שהפכו לכדור שלג משפטי, ארכו שנים ארוכות בהן הקיזו הצדדים זה את דמו של זה ויצרו קרע בתוך המשפחה שלא היה ניתן לאיחוי.

הסיבה לכך שסכסוכים מסוג זה מסתיימים בטונים צורמים הן עבור הצד המפסיד והן עבור הצד הנמצח נובעת מהעובדה שסכסוך משפחתי הוא אינו סכסוך טכני או פרוצדוראלי אלא סכסוך רגשי שמציף משקעי עבר, תסכולים, מתחים פנימיים ועוד שלל רגשות שהתעלמות מהם לא תאפשר להגיע לפתרון אפקטיבי ובטח שלא תשאיר את האפשרות לתיקון היחסים פתוחה. בשל כל אלו יותר ויותר משפחות הנקלעות לסכסוך פנימי, מעדיפות להגיע היום לגישור משפחתי שם הן מקבלות מענה מלא, הן לפן הרגשי של הסכסוך והן לפן הפרקטי שלו.

כדי להבין את היתרונות שיש לתהליך גישור בסכסוכי משפחה על פני הליכים משפטיים כדאי לחזור לדבריה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית בייניש שכתבה בפס”ד לייבה פאולינה נ’ לייבה איזק שעסק בערעור על תוקף צוואת אביהם:

“במסגרת המסכת שהוצגה בפניי, כאמור, נחשפו צלקות ונגרם כאב וסבל, אף מרירות רבה, מזווית מבטו של כל צד וצד. בטרם נסיים לא למותר להוסיף כי נטינו להבין ללב המערערות אשר ראו עצמן נפגעות מהצוואה אשר בה נושלו מהנכסים שאביהן ציווה לאשתו ובנו הצעיר. מחומר העדויות עולה בבירור כי יחסי המערערות עם המנוח היו יחסי אהבה וקרבה ואין על כך חולק. כפי שאמרנו בעניין אחר, אף במקרה שלפנינו סברנו, כי טוב היו עושים הצדדים – ולו משום הקרבה המשפחתית שביניהם – לו היו מגיעים להבנה ולהסדר פשרה כלשהו”.

הנשיאה בייניש נגעה במילותיה בליבת העניין בכל הנוגע לסכסוך בתוך המשפחה – משפחה אינה אירוע משפטי ואסור לה להיות כזאת כי התוצאות של מהלך כזה עלולות להיות הרות אסון עבורה. סכסוכי משפחה שהגיעו לבית משפט הובילו לא פעם לנתק מוחלט בין הצדדים שנמשך לאורך שנים, השאיר דם רע גם בין המעגלים המשפחתיים המקיפים על אחד מהאחים וגרם למפחי נפש שנדרשו שנים על מנת לאחות.

שוו בנפשכם שבמקום שאחים שנקלעו לסכסוך סביב ירושה, צוואה או עסק משותף ישכרו עורכי דין שינסו להילחם האחד בשני על מנת להוציא כמה שיותר מהצד השני – אחד מהם יזמין את אחיו לפגישת גישור. הצעד הזה לבדו מוריד אוטומטית את גובה הלהבות ומשדר לצד השני רצון לנסות לדבר ולהגיע להסכמה ללא מלחמות.

בחדר הגישור, בניגוד לבית המשפט, יקבלו האחים אפשרות לדבר לא רק על הפרטים הטכניים של הסכסוך, אלא גם לחשוף את כל מה שמתרחש מתחת לפני השטח ולפרק את כל הרגשות שהצטברו שם במהלך השנים והתגברו במהלך הסכסוך. הכאב והתסכול שלהם יקבלו מקום, ולכל אחד מהם תהיה הזדמנות להבין את הכאב של הצד השני. זה מפתח מאוד חשוב לא רק לפיתרון הסכסוך בדרך מוסכמת, אלא על שמירת מערכת יחסים תקינה גם לאחר שהסכסוך יסתיים. 

אם כן, יתרונותיו של הליך הגישור במשפחה ברורים ומובהקים בעיקר בכל הקשור לסכסוכים משפחתיים הנובעים סביב סוגיות צוואה וירושה, בן ממשיך, עסקים משפחתיים וכדומה.

גישור משפחה הינו הליך חסוי המאפשר לבני המשפחה את החופש והביטחון לשוחח בפתיחות ובכנות על המשבר ועל הגורמים לו. סכסוכי משפחה מאופיינים ברגשות רבים העוטפים ומשפיעים על כל המעורבים. הסודיות והפרטיות של הגישור המשפחתי מביעים בסופו של דבר לפתרון הטוב ביותר שגם שומר על המשפחה ועל כבודה.

בנוסף מאפשר גישור משפחה  פתרונות מחלוקות בצורה שמחזקת את הקשר המשפחתי ועוזרת לבני המשפחה להישאר מלוכדים בסופו של דבר.

בתהליך הגישור יוצר המגשר ביחד עם בני המשפחה מגנונים יצירתיים לפתרון חילוקי דעות בעתיד. לאחר שבני המשפחה התנסו במשבר והצליחו להתמודד עמו ולצאת ממנו מחוזקים, חזקה על הדבר שבעתיד הם ידעו טוב יותר להתמודד עם משברים אחרים במשפחה ואף מחוצה לה.

גישור משפחה חוסך ממון רב שהיו הצדדים צריכים להוציא אילו היו פונים בשלב הראשון לערכאות משפטיות. כידוע הליכים משפטיים נמשכים לרוב מספר חודשים ובלא מעט מקרים אף שנים.

גישור משפחה הוא הדרך הנכונה לפתור מחלוקות בהמדריך המלא על גישור במשפחה כל מה שצריך לדעת כדי לפתור מחלוקות במשפחה בדרך זו משיגים את המקסימום ושומרים על החשוב ביותר

נקודת השוואהגישורהליך משפטי בבית המשפט
מהירותפתרון תוך מספר שעות ועד מספר שבועות ספוריםהליך משפטי עלול להימשך שנים רבות
עלות התהליךכמה אלפי שקלים לכל צד (פחות מהאגרה שהייתה משולמת בפתיחת תיק בבית המשפט)עשרות ומאות אלפי ש"ח לכל אחד מהצדדים.
מי מחליט מה התוצאה הסופיתהצדדיםשופט
קיומה של מערכת יחסים חיובית אחרי תום הסכסוךאפשרי ורצויבמרבית המקרים בלתי אפשרית
מתי מתקיימים המפגשיםבזמן הנוח לכםלפי קביעת השופט
סודיות התהליךהתהליך חסוי לגמרי. איש מלבדכם ומלבד המגשר שלכם לא ידע מה קרה בתהליך הגישור.פומביות הדיון מחייבת פרסום פרוטוקול הדיון כך שכל אדם יוכל מעתה ואילך לדעת מה קרה לכם במהלך הסכסוך.

שאלות ותשובות בנושא גישור בסכסוכי משפחה

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בסכסוכי משפחה?

ת: החוק יכול בהחלט לשמש כנקודת מבט ועוגן לקבלת החלטות במהלך הגישור אך אנו בהחלט יכולים לחשוב על פתרונות יצירתיים מעבר לכתוב בחוק והכל בהתאם לרצון הצדדים ולהסכמה המתקבלת ביניהם בגישור. יחד עם זאת יש להדגיש שבמקום בו יש חוק קוגנטי (חוק שלא ניתן להפר), התוצאה שתושג בגישור מחויבת לעמוד בדרישת החוק.

ש: האם הסכם שמושג בגישור בסכסוכי משפחה הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי שני הצדדים בחתימתם הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. במידת הצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת ויקבל תוקף של פסק דין.

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בסכסוכי משפחה?

ת: גישור בסכסוכי משפחה נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

ש: היכן מתקיים הגישור?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהסניפים שלנו. הכל בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.