גישור בקניין רוחני

תחום הקניין הרוחני (הכולל בתוכו גם את תחום זכויות היוצרים), עוסק בנכסים בלתי מוחשיים של אדם, דוגמת המצאות, יצירות מוסיקליות, יצירות אומנות, ספרים, תוכנות מחשב, מוניטין, סימני מסחר, פטנטים וכיוצא בזאת.

הפרה של קניין הרוחני – פנים רבות לה. הפרה כזו יכולה להיות העתקה של צילום, ציור או תמונה, ‘הורדות’ בלתי חוקיות של מוסיקה ותוכנות מחשב, העתקה של טקסט שכתב אדם אחר (כתבה, סיפור או שיר) או שימוש שאינו מורשה בסימן מסחר של עסק ובמוניטין שלו.

יוצרים נקלעים פעמים רבות למצב בהן מועתקת או מופצת יצירה שלהם ללא רשותם. בעלי עסקים נתקלים לעתים במצב בו נעשה על ידי עסק אחר שימוש בלתי מורשה בסימן המסחר שלהם (לוגו או שם מותג) ו’רוכבים’ על המוניטין שלהם.

על אף החוקים הקיימים ומסדירים את תחום הקניין הרוחני וזכויות היוצרים, כאשר מתגלעת מחלוקת סביב קניין רוחני וזכויות יוצרים, מתקשים הצדדים להגיע להסכמות ביניהם.

כל אחד מהצדדים נוטה לראות את המחלוקות מנקודת המבט האישית שלו ומתקשה להבין את גישתו ופעולותיו של הצד השני.

דווקא בתחום הקניין הרוחני וזכויות היוצרים, יתכנו מצבים בהם הצדדים לסכסוך (הצד בעל הזכויות והצד שכביכול הפר אותן), כבר היו במערכת יחסים כלשהי בעבר או שיתכן ויוכלו לקיים ביניהם קשרים בעתיד, או ששניהם חלק מקהילה קטנה העוסקת בתחום מסוים – למשל, מקרה של צלם שיצירת הצילום שלו הועתקה בשגגה על ידי אתר אינטרנט חדשותי. בדרך כלל אין מדובר בשני צדדים ‘זרים’ כי אם צדדים המשויכים לאותה ברנז’ה ויתכנו ביניהם אף שיתופי פעולה אם ישכילו לפתור את הסכסוך בחוכמה. הליך הגישור אם כן, הוא כלי מצוין ליישוב הסכסוך במקרים כאלה.

במהלך גישור בקניין רוחני נפגשים הצדדים בעזרתו של המגשר, שבעזרת הכלים העומדים לרשותו יכול להביא את הצדדים להגיע להסכמות יצירתיות שיאפשרו לשניהם לצאת מורווחים מהתהליך ואף לקבל בסופו של דבר יותר מאשר ציפו בתחילת הדרך.

תחום הגישור בקניין הרוחני וזכויות היוצרים הופך בשנים האחרונות להליך יותר ויותר פופולרי בעולם, כאשר מתגלעות מחלוקות בסוגיות של קניין רוחני וזכויות יוצרים. הסיבות לכך הן שהליך הגישור בקניין רוחני מאפשר יצירתיות בהשגת הפתרון ומכך שהוא מאפשר את המשך קיומה של מערכת היחסים ואף מונע את החמרת הלהבות במקרה הצורך.

הליך גישור בקניין רוחני וזכויות יוצרים הוא התהליך הטוב ביותר לפתרון מחלוקות בקניין רוחני וזכויות יוצרים. את ההסבר לכך תוכלו למצוא בטבלה הבאה:

הליך גישור בקניין רוחני הוא התהליך הטוב ביותר לפתרון מחלוקות בקניין רוחני. את ההסבר לכך תוכלו למצוא בטבלה הבאה:

הליך גישור בקניין רוחני לעומת הליך משפטי

נקודת השוואהגישורהליך משפטי בבית המשפט
מהירותפתרון תוך מספר שעות ועד מספר שבועות ספוריםהליך משפטי עלול להימשך שנים רבות
עלות התהליךכמה אלפי שקלים לכל צד (פחות מהאגרה שהייתה משולמת בפתיחת תיק בבית המשפט)עשרות ומאות אלפי ש"ח לכל אחד מהצדדים.
מי מחליט מה התוצאה הסופיתהצדדיםשופט
קיומה של מערכת יחסים חיובית אחרי תום הסכסוךאפשרי ורצויבמרבית המקרים בלתי אפשרית
מתי מתקיימים המפגשיםבזמן הנוח לכםלפי קביעת השופט
סודיות התהליךהתהליך חסוי לגמרי. איש מלבדכם ומלבד המגשר שלכם לא ידע מה קרה בתהליך הגישור.פומביות הדיון מחייבת פרסום פרוטוקול הדיון כך שכל אדם יוכל מעתה ואילך לדעת מה קרה לכם במהלך הסכסוך.

גישור בינלאומי בקניין רוחני

כאשר הסכסוך שהתגלע מערב צדדים ממדינות שונות או כאלה המדברים בשפות שונות, ניתן לקיים גישור מהיר בקניין רוחני גם בעזרת שיחות וידאו בזמנים המותאמים לכל המעורבים. לדבר יתרון גדול בעיקר כאשר מדובר במחלוקות בין אנשים הנמצאים במדינות שונות, בין היתר מאחר ועלויות ניהול התיק המשפטי כאשר מדובר במדינות שונות יהיה גבוה ביותר והזמן שיידרש לסיום הסכסוך בערכאות משפטיות יהיה ארוך לאין שיעור מזה שיידרש בגישור בדיני קניין.

 

יצירת שותפות חדשה מתוך הגישור בקניין רוחני

לגישתנו משבר הוא הזדמנות פז לשיפור מערכת היחסים העוינת בין הצדדים בסכסוך. נקודת המבט שלנו היא שהנקודה בה פרצה המחלוקת היא הנקודה בה הצדדים אמרו שהם אינם יכולים להמשיך ולפעול כפי שפעלו עד כה, ומשכך נדרש למצוא פתרון שיאפשר התקדמות באופן שונה. דרך שתתאים לכל הצדדים ואף תאפשר צמיחה ויצירת רווחים נוספים לכל הצדדים. באופן טבעי בתחילת התהליך מתקשים הצדדים לראות את האפשרויות לשיתוף פעולה ביניהם אך ככל שהגישור בדיני קניין מתקדם, כך הם יראו יותר ויותר את המשותף ביניהם ויקבלו פרספקטיבה על נקודת המחלוקת ביחס לשאר התמונה. זווית ראייה רחבה זו מאפשרת מציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו הגעה לפתרון קבע מוסכם וארוך טווח.

שאלות ותשובות בנושא גישור בקניין רוחני

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בקניין רוחני?

ת: החוק יכול בהחלט לשמש כנקודת מבט ועוגן לקבלת החלטות במהלך הגישור אך דווקא בתחום הקניין הרוחני בו אנו עוסקים ביצירתיות, אנו רשאים לחשוב על פתרונות יצירתיים שלא הוגדרו בחוק ובלבד שההסכמות יהיו מקובלות על כל הצדדים.

 

ש: האם הסכם שמושג בגישור הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי שני הצדדים בחתימתם הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. במידת הצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת ויקבל תוקף של פסק דין (במקרים בהם ייתכן ותידרש אכיפה של ההסכם על ידי הוצל”פ).

 

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בקניין רוחני?

ת: גישור בקניין רוחני נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 

ש: היכן מתקיים הגישור בקניין רוחני

ת: הגישור מתקיים במשרדנו שנמצא ברחוב החשמונאים 115 בתל אביב

למידע נוסף ולתאום ישיבת גישור אנא מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.