גישור בקניין רוחני

כאשר מתגלעת מחלוקת סביב קניין רוחני, מתקשים הצדדים להגיע להסכמות ביניהם. כל אחד מהם נוטה לראות את המחלוקות מנקודת המבט האישית שלו ומתקשה להבין את גישתו ופעולותיו של הצד השני. בעבור מקרים מסוג זה נועד הליך הגישור בקניין רוחני

תחום הקניין הרוחני הוא התחום העוסק בזכויותיו של האדם על יצירות שיצר כגון: המצאות, צילומים, ציורים, סרטים, ספרים, מוזיקה, תוכנות מחשב, יצירות אמנות וכו’. על אף החוקים הקיימים ומסדירים את תחום דיני הקניין, כאשר מתגלעת מחלוקת סביב נושא זה, מתקשים הצדדים להגיע להסכמות ביניהם. כל אחד מהצדדים נוטה לראות את המחלוקות מנקודת המבט האישית שלו ומתקשה להבין את גישתו ופעולותיו של הצד השני. בעבור מקרים מסוג זה בהם טרם פרוץ המחלוקת התקיימה מערכת יחסים כזו או אחרת בין הצדדים, נועד הליך הגישור בקניין רוחני.

במהלך גישור בקניין רוחני נפגשים הצדדים בעזרתו של המגשר שבעזרת הכלים העומדים לרשותו יכול להביא את הצדדים להגיע להסכמות יצירתיות שיאפשרו לשניהם לצאת מורווחים מהתהליך ואף לקבל בסופו של דבר יותר מאשר ציפו בתחילת הדרך.

תחום הגישור בקניין הרוחני הופך בשנים האחרונות להליך יותר ויותר פופולרי בעולם, כאשר מתגלעות מחלוקות בסוגיות הנוגעות לנושא. הסיבות לכך הן שהליך הגישור בקניין רוחני מאפשר יצירתיות בהשגת הפתרון ומכך שהוא מאפשר את המשך קיומה של מערכת היחסים (חשוב בעיקר בתחומים בהם יש קהילה קטנה העוסקת בתחום) ואף מונע את החמרת הלהבות במקרה הצורך.

במהלך הגישור בקניין רוחני אנו שמים דגש הן על ההיבטים המשפטיים והטכניים של הסכסוך והן על ההיבטים הרגשיים הטמונים (ולעיתים אף מנהלים) בתוך המחלוקת. צוות המגשרים שלנו מתמחה בתחום דיני הקניין והן בתחום פתרון המשברים המורכבים מהפן הרגשי.

הליך גישור בקניין רוחני הוא התהליך הטוב ביותר לפתרון מחלוקות בקניין רוחני. את ההסבר לכך תוכלו למצוא בטבלה הבאה:

 

הליך גישור בקניין רוחני לעומת הליך משפטי

 

גישור בינלאומי בקניין רוחני

כאשר הסכסוך שהתגלע מערב צדדים ממדינות שונות או כאלה המדברים בשפות שונות, ניתן לקיים גישור מהיר בקניין רוחני גם בעזרת שיחות וידאו בזמנים המותאמים לכל המעורבים. לדבר יתרון גדול בעיקר כאשר מדובר במחלוקות בין אנשים הנמצאים במדינות שונות, בין היתר מאחר ועלויות ניהול התיק המשפטי כאשר מדובר במדינות שונות יהיה גבוה ביותר והזמן שיידרש לסיום הסכסוך בערכאות משפטיות יהיה ארוך לאין שיעור מזה שיידרש בגישור בדיני קניין.

יצירת שותפות חדשה מתוך הגישור בקניין רוחני

לגישתנו משבר הוא הזדמנות פז לשיפור מערכת היחסים העוינת בין הצדדים בסכסוך. נקודת המבט שלנו היא שהנקודה בה פרצה המחלוקת היא הנקודה בה הצדדים אמרו שכך הם אינם יכולים עוד לפעול ומשכך נדרש למצוא פתרון שיאפשר התקדמות באופן שונה. באופן טבעי בתחילת התהליך מתקשים הצדדים לראות את האפשרויות לשיתוף פעולה ביניהם אך ככל שהגישור בדיני קניין מתקיים, כך הם יראו יותר ויותר את המשותף ביניהם ויקבלו פרספקטיבה על נקודת המחלוקת ביחס לשאר התמונה. זווית ראייה רחבה זו מאפשרת מציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו הגעה לפתרון קבע מוסכם וארוך טווח.

 

שאלות ותשובות בנושא גישור בקניין רוחני

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בקניין רוחני?

ת: החוק יכול בהחלט לשמש כנקודת מבט ועוגן לקבלת החלטות במהלך הגישור אך דווקא בתחום הקניין הרוחני בו אנו עוסקים ביצירתיות, אנו רשאים לחשוב על פתרונות יצירתיים שלא הוגדרו בחוק ובלבד שההסכמות יהיו מקובלות על כל הצדדים.

ש: האם הסכם שמושג בגישור הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי שני הצדדים בחתימתם הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. במידת הצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת ויקבל תוקף של פסק דין (במקרים בהם ייתכן ותידרש אכיפה של ההסכם על ידי הוצל”פ).

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בקניין רוחני?

ת: תהליך גישור סביב נושא קניין נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

ש: היכן מתקיים הגישור בקניין רוחני

ת: הגישור מתקיים במשרדנו שנמצא ברחוב החשמונאים 115 בתל אביב

 

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

 

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

השאר תגובה

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

סכסוך עם הבנקים

גישור בסכסוך עם בנקים

סכסוך מול הבנק יכול לעלות במגוון רחב של הקשרים, כאשר פנייה להליך משפטי לצורך פתרון הסכסוך עלולה לפגוע בכל הצדדים – הבנק יכול למצוא את עצמו מתמודד עם פגיעה משמעותית בשם ובמוניטין. הצד השני, ימצא את עצמו בהליך ארוך, מורכב ויקר, אשר אי אפשר לנבא איך או מתי הוא יסתיים.
כך יוצא שהליך גישור יכול להוות פתרון יעיל עבור 2 הצדדים

קרא עוד »

מגשר בחיפה

אנחנו במשרד המגשרים נדב נישרי מאמינים שבכל מחלוקת או סכסוך, בין אם מדובר בסכסוך עסקי, סכסוך בין שכנים, סכסוכי ירושה, מקרקעין, לשון הרע, חדלות פירעון או כל סכסוך אחר – הפתרון הטוב, היעיל והבריא ביותר הוא גישור. אז מה היתרונות ואיך זה עובד? על כל אלו במאמר זה

קרא עוד »
גישור בעסקים

גישור בעסקים

במשך שנים רבות ההתדיינות המשפטית הייתה הדרך המועדפת להכרעה בסכסוכים בעסקים. היום בוחרים רבים בגישור עסקי שממלא את הפער בין משא ומתן כושל לבין התדיינות משפטית. מגשר מיומן יכול לסייע לצדדים להגיע להסדר ולהסכם שהם אינם מסוגלים להגיע אליו בעצמם. כתוצאה מכך חברות וגופים עסקיים רבים חוסכים זמן, כסף ועוגמת נפש רבים כשהם בוחרים בגישור במקום בדיון משפטי.

קרא עוד »

גישור בסכסוך שכנים סביב נזילה

אחד הטריגרים השכיחים הגורמים לסכסוכי שכנים הוא נזילה. זה נשמע כמו נושא מינורי, אך לעתים הוא מעורר מחלוקות רבות בין שכנים שאם לא מטופלות בזמן ובצורה נכונה יכולים להפוך את חיי השכנים לגיהנום של ממש. אחת האפשרויות ליישוב הסכסוך היא דרך תהליך גישור

קרא עוד »

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם