גישור בסכסוכי ירושה

גישור בסכסוכי ירושה מאפשר לבני המשפחה למצוא פתרון מוסכם ויצירתי שישמור על שלמות המשפחה וימנע מלחמות משפטיות. במאמר זה נסביר כיצד זה עובד.

גישור בסכסוכי ירושה

פטירה של קרוב משפחה טומנת בחובה קושי רגשי רב ובאותה העת גם מצריכה התמודדות עם לא מעט פרוצדורות. האירוע הופך להיות אף מורכב ומסובך יותר, במקרים בהם עולים סכסוכים בין בני המשפחה, בכל מה שקשור לנושא הירושה ואופן חלוקת העיזבון של המנוח.

סכסוכי ירושה במשפחה עלולים להגיע אל פתחו של בית המשפט ואף להוביל במקרים קיצוניים לניתוק קשרים בין אחים – ניתוק אשר עלול להשפיע על הקשרים גם של  הדורות הבאים.
הסיבות לסכסוכים סביב ירושה יכולות להיות מגוונות וסובבות בין היתר סביב: חלוקה לא שוויונית בצוואה, ריבים על נכסים מסוימים, תחושת חוסר צדק של אחד המעורבים ועוד.

דווקא מכיוון שמדובר בסכסוכים המלווים בהמון אמוציות ויצרים – האור בקצה המנהרה יכול להיות טמון בעובדה שיש דרך נוספת לפתור את הסכסוך – הליך גישור בסכסוכי ירושה.  

רשלנות רפואית

הליך הגישור בסכסוכי ירושה

ראשית, מטרת תהליך הגישור היא למעשה ליישב את הסכסוך בין הצדדים, דרך הליך של הידברות ומתוך רצון להגיע להסכמה שתהיה מקובלת על כל הצדדים המעורבים.

הליך הגישור בסכסוכי ירושה הוא האופציה הבריאה והנכונה ביותר עבור כל הצדדים – ולו מהסיבה שהאלטרנטיבה תהיה לפנות לבית המשפט וכידוע, ברגע שהמקרה מגיע לפתחו של בית משפט, אי אפשר באמת לדעת איך התהליך יסתיים, כמה זמן הוא ימשוך ומה הוא ידרוש מהבחינה הרגשית מכול הצדדים המעורבים בו.

הגישור טומן בחובו קשת של יתרונות נוספים כמו: האפשרות להקשיב ולהישמע במרחב מוגן ודיסקרטי, כמו גם האפשרות לנסות ולמצוא פתרונות יצירתיים ומקוריים וכמו העובדה שמדובר בתהליך קצר וממוקד שקצב ההתקדמות בו תלוי אך ורק בצדדים המעורבים בו. מעבר לחסכון המהותי בזמן יכול הליך גישור בסכסוכי ירושה לחסוך למשפחה לא מעט כסף שהיה יוצא בעשרות ואף מאות אחוזים יותר על הליכים משפטיים.

הליך גישור מתחיל בפגישת הכרות עם המגשר, כאשר מטרת הפגישה היא להסביר לצדדים על תהליך הגישור, לייצר אמון בין הצדדים למגשר ולהבין באופן ראשוני את הסיבות שבגינן התגלע הסכסוך.

בשלבים הבאים של התהליך המגשר יקיים גם פגישות עם כל צד בנפרד ופגישות משותפות נוספות, מתוך מטרה להבין את האינטרסים האמיתיים של כל צד וכדי לסייע להם למצוא אינטרסים משותפים שיקדמו הסכמות ביניהם. על בסיסן של הסכמות משותפות אלו ייכתב ההסכם אותו יצטרכו שני הצדדים לאשר ולאחר מכן הוא יעבור תהליך קצר בו בהתאם לצורך, יקבל תוקף של פסק דין.

הדרך להליך גישור אפקטיבי

בכדי ליהנות מהליך גישור יעיל, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את המגשר בצורה מוקפדת ונבונה – מעבר לרמה מקצועית וההסמכה בתחום הגישור, יש לוודא שאותו מגשר אשר נבחר עבור המטרה, הינו בעל ניסיון פרטני בכל מה שקשור לנושא של גישור בנושא סכסוכי ירושה. מגשרים שונים עובדים בגישות שונות. ישנם מגשרים הנותנים דגש על ההיבטים המשפטיים של המקרה וישנם כאלו הנותנים דגש על ההיבטים הרגשיים. לטעמנו מגשר טוב צריך כמובן לשלוט גם בהיבטים המשפטיים וגם באלו הרגשיים. מגשר ירושה יצירתי שמבין את נפש האדם ויודע ליצור עימו חיבור וגם מבין את ההשלכות המשפטיות של כל החלטה ואת השיח המשפטי הנוגע למחלוקות, יכול לתת מעטפת נרחבת שלבטח תגדיל את שיעורי ההצלחה של הגישור.

5 יתרונות מרכזיים בפניה למשרד המגשרים נדב נישרי

שאלות ותשובות

ש: למי מיועד גישור ירושה?

ת: גישור ירושה מיועד ליורשים / צדדים שנקלעו למחלוקת בנושא חלוקת ירושה ומעוניינים לפתור את המחלוקת בצורה הטובה ביותר לטובת כל המעורבים ולהימנע מהליכים משפטיים ארוכים, יקרים וכואבים.

 

ש: כמה עולה תהליך גישור ירושה?

ת: עלות הליך גישור זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים אחרים בתחום. הליך גישור בתחום זה עולה אלפי שקלים בודדים לעומת עשרות אלפי שקלים בהליכים האחרים.

 

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור ירושה?

ת: הליך גישור מתנהל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק. יחד עם זאת בהחלט ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שלא יפגעו בזכויות החוקיות של הצדדים וגם יאפשרו שמירה על מערכת יחסים תקינה גם לעתיד.

 

ש: האם הסכם שמושג בגישור  הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי הצדדים, הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. בהתאם לצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת לתת לו תוקף של פסק דין.

 

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור?

ת: הליך גישור נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 

 ש: היכן מתקיים תהליך הגישור?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהסניפים שלנו בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

 

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

 

השאר תגובה