גישור בסכסוכי ירושה בין אחים

סכסוכי אחים סביב ירושה, נדל"ן ונושאים אחרים גורמים לנזק רב למשפחה. הליך גישור מאפשר פתרון יצירתי, צודק והוגן לכל המעורבים ומצליח להשאיר את המשפחה מלוכדת. במאמר זה נסביר כיצד אנו עושים זאת.

גישור בסכסוכי ירושה בין אחים

מקין והבל, דרך יצחק וישמעאל ועד לימינו-אנו, סכסוכים בין אחים מלווים את ההיסטוריה האנושית, ובמידה רבה, הם גם מעצבים את פניה. אולם, בעוד מרבית הסכסוכים בין אחים נחשבים לכאלה שאותם ניתן לפתור בקלות רבה למדי, סכסוכי ירושה בין אחים נחשבים לאחד מסוגי הסכסוכים המורכבים, הכואבים והרגישים ביותר. שכן, בצד האבל על מות אבי (או אם) המשפחה, נאלצת כל המשפחה (הגרעינית והמורחבת) לקחת חלק בסכסוך ולהתייצב (ולו באופן הרגשי בלבד) לצד אח אחד או אחר. בכך, למעשה, המאבק בין האחים מועצם ומתרחב ועלול לפלג ולקרוע את המשפחה כולה.

האופציה המשפטית

חוק הירושה קובע כי כל אדם רשאי להוריש את כל רכושו ו/או נכסיו לכל אדם או גורם שהוא רואה לנכון לעשות זאת. כמו כן, מפריד הדין הישראלי בין שני סוגי צוואות (ירושה מכוח צוואה וירושה על פי הדין), ואף קובע, כי במקרים בהם המנוח לא הותיר אחריו צוואה, הנכסים והכספים שהותיר אחריו, יתחלקו בין אלה המוגדרים כ”יורשים” מכוח חוק הירושה (בן / בת הזוג וילדיו של המנוח). אבל, במפתיע, במרבית המקרים, סכסוכי ירושה בין אחים נגרמים דווקא במקרי ירושה מכוח צוואה שהותיר אחריו המנוח.

אמנם, לכאורה, אך הגיוני היה לחשוב כי במשפחה קשר הדם והקשר הרגשי יהוו את המניעים החשובים מכל, וכפועל יוצא מכך, הצדדים המעורבים בדבר יהיו מוכנים לעשות כל דבר על מנת להימנע מיצירת קרע במשפחה. אולם, המציאות העצובה מורה, כי, אם בשל משמעויותיה הכלכליות של סוגיית הירושה ואם בשל מטעני עבר וטינות ישנות שהודחקו במשך שנים, חלוקה בלתי שוויונית של העיזבון, למשל, עלולה לגרום ללא מעט סכסוכים קשים הגוררים עימם הליכים משפטיים ארוכים ומתישים על רקע זה.

על רקע הצורך במציאת פתרון יעיל ורגיש יותר לסכסוך ירושה בתוך המשפחה, ועל רקע הרצון למנוע קרע משפחתי עמוק, גובש הליך גישור בסכסוכי ירושה בין אחים.

הליך גישור בסכסוכי ירושה

במסגרת הליך גישור מסוג זה, יושבים בני המשפחה היורשים עם מגשר מוסמך, המהווה צד שלישי אובייקטיבי וניטראלי לחלוטין. המגשר שומע את טענות כל הצדדים הנוגעים בדבר, ולאורך ההליך, הוא ינסה להביאם לעמק השווה באמצעות שיח בו שני הצדדים המכירים היטב את חייהם, את פרטי הסכסוך, את הצרכים והיכולות שלהם.

להליך מסוג זה קיימים לא מעט יתרונות בולטים על פני ההליך המשפטי הדומה:

הראשון בהם, הוא אי-כפיפותו של המגשר לסדרי הדין וראיות (בניגוד להליך המתנהל בבית המשפט), ולכן, עומדת לרשותו היכולת להציע פתרונות גמישים הרבה יותר לסכסוך, פתרונות שאותם בית משפט אינו רשאי להציע.

היתרון השני הוא, כי במקרים רבים, להליך גישור בסכסוכי ירושה בין אחים תספיק אפילו פגישת גישור יחידה ובודדת, כך שהצדדים חוסכים לא מעט זמן וכסף, בהשוואה לניהול הסכסוך בערכאות המשפטיות.

היתרון השלישי (שעבור משפחות רבות מהווה את היתרון החשוב מכל) הוא, כי מאחר והליך הגישור מתנהל באווירה שאינה פורמאלית ואינה נוקשה, הצדדים חשים כי ביכולתם להתנהל בחופשיות רבה יותר, לומר את שעל ליבם, ובמקרים רבים, אף למצוא את הסיבה האמיתית החבויה מתחת לסכסוך הירושה.

זה אולי לא יפתיע אף אדם, אולם בחלק גדול מהמקרים, חלוקת הירושה היא רק ה”תירוץ” המאפשר לטינות ישנות לצוף ולעלות על פני השטח. סכסוך שנוצר בתוך המשפחה הוא אינו אירוע משפטי. הוא קודם כל אירוע רגשי שיש להתמודד איתו בכלים המאפשרים את איחוי הפצעים שנוצרו על מנת למנוע מצבים של סכסוכים שנמשכים שנים ארוכות וגורמים לפירור המשפחה וליחסים עכורים בין חבריה.

 הליך משפטי רגיל אינו בנוי להתמודד עם הפן הריגשי שיש בסכסוכים מהסוג הזה ועל כן במקרים רבים אינו יכול לפתור את הבעיה המשפחתית האמיתית החבויה מתחת לסכסוך. גישור בסכסוכי ירושה בין אחים – יוכל לעשות את זה ולמצוא את הפתיתרונות הפרקטיים והטובים ביותר עבור כל הצדדים. הסכמות שמושגות בדרך זאת הן הסכמות בעלי סיכויים גבוהים לשרוד לאורך זמן ובתקווה גם לשמור על שלמות המשפחה.

5 יתרונות מרכזיים בפניה למשרד המגשרים נדב נישרי

השאר תגובה