פנסיה: איך לפתור סכסוך בנושא

יש לא מעט מקרים בהם סכסוך עבודה סביב פנסיה עלול להגיע לפתחו של בית הדין לענייני עבודה – שם צפוי לצדדים המעורבים הליך ארוך ומורכב שקשה לצפות איך יסתיים והאם הסיום שלו יענה על שביעות הרצון של מי מהצדדים. מהסיבה הזאת, רבים כיום בוחרים לפנות להליך גישור ולהגיע להסכמות הטובות לכל הצדדים

קיימים 2 מצבים מרכזיים בגינם יכול לפרוץ סכסוך עבודה פנסיה: המצב הראשון הוא סכסוך על רקע פרטי או אישי – כאשר קיימת מחלוקת בין העובד למעסיק על רקע תשלומי הפנסיה.

המצב השני הוא סכסוך קיבוצי, כאשר איגוד מסוים מכריז על סכסוך עבודה בנושא הפנסיה אל מול הארגון או אפילו אל מול המדינה – לאחר הכרזה על סכסוך עבודה שכזה, נהוג בדרך כלל לנקוט בפעולה כמו לדוגמא, שביתה.

יש לא מעט מקרים בהם סכסוך עבודה סביב פנסיה עלול להגיע לפתחו של בית הדין לענייני עבודה – כאשר ברגע שהוא מגיע למקום הזה, צפוי הליך ארוך ומורכב שקשה לצפות איך הוא יסתיים והאם הסיום שלו יענה על שביעות הרצון של מי מהצדדים.

מהסיבה הזאת, כיום רבים בוחרים לוותר או לפחות לנסות לדחות את ההגעה לערכאות המשפטיות ובמקום זה פונים להליך גישור בסכסוך עבודה בנושא פנסיה.  

סכסוך עבודה סביב פנסיה – סיבות נפוצות

ע”פ חוק פנסיה חובה החל משנת 2008 כל חברה חייבת לבטח את עובדיה בביטוח פנסיוני, באמצעות הפרשות של המעסיק ושל העובד. בהתאם לאותו החוק הבחירה בסוג הביטוח הפנסיוני אמורה להיות נחלתו של העובד.

החוק כמובן, גם מפרט את גובה האחוזים מהמשכורת והמעביד אשר אמורים להיות מופרשים לטובת העניין. החוק הזה הינו בעל חשיבות רבה עבור העובדים, אך יחד עם זאת, הוא גם מהווה כסיבה המרכזית לסכסוכי עבודה סביב נושא זה.

כאמור, עובד שלא מקבל מהמעסיק שלו את הזכויות הללו במלואן ובהתאם לחוק, יכול לבחור אם לפנות לבית המשפט או לנסות ולפתור את הסכסוך בנושא הזה בהליך של גישור.

כאן חשוב לציין שיש גם סיבות נוספות בגינן יכול לפרוץ סכסוך סביב הפנסיה בין העובד למעסיק וכאמור, לא משנה מהי הסיבה לאותו הסכסוך, הליך הגישור יכול להוות כדרך היעילה ביותר להביא את אותו הסכסוך אל סיומו.

יתרונות הליך הגישור

הליך הגישור נחשב אפקטיבי במתן פתרון לסכסוכים וגיבוש הסכמים במגוון רחב של תחומים. 

אחד היתרונות המרכזיים של הליך זה, טמון בעובדה שהוא מחליף את הצורך להתנהלות בערכאות המשפטיות – מה שידרוש מצד שני הצדדים (העובדים והמעסיקים) השקעה של כסף וזמן יקר.
הליך הגישור הוא הליך קצר וממוקד וכחלק מכך, עלותו גם נמוכה יותר.

במסגרת ההליך כל צד מקבל את ההזדמנות להשמיע את טיעוניו והמטרה היא לגבש סוג של הסכם המקובל על כל הצדדים ולמעשה, ליישב את הסכסוך.

הצלחתו של הליך גישור תלויה במידה רבה במגשר, כאשר קיימת חשיבות גבוהה להקפיד ולבחור במגשר מוסמך ומקצועי, המתמחה באופן פרטני בגישור בסכסוכי עבודה ובין היתר גם בסכסוכים בנושא הפנסיה.

בחירת מגשר שכזה יכולה להתוות את הדרך להסכם יצירתי אשר יהיה מקובל על שני הצדדים ואף יאפשר להם להמשיך ולעבוד יחד גם לאחר מכן.

יתרון מובהק נוסף של הגישור נמצא בכך שהוא מאפשר שמירה על מערכת יחסים עתידית חיובית בארגון. סכסוכים שמגיעים לכותלי בית המשפט מונעים מהצדדים את היכולת ליצור מערכת יחסים חברית. אחרי כל הדם הרע שעבר ביניהם במהלך הדיונים המשפטיים. מאידך גישור בנושאי פנסיה מאפשר שיח חברי ושיפור מערכות יחסים בארגון.

5 יתרונות מרכזיים לגישור בנושאי פנסיה במשרד המגשרים נדב נישרי

 מקצוענות – בצוות המגשרים שלנו תמצאו מגשרים ועורכי דין בעלי ניסיון ארוך שנים בגישור בנושאי פנסיה.

 זמינות – אנו זמינים עבורכם לכל אורך התהליך ועד אשר תגיעו להסכמות בנושאים שבמחלוקת.

 שקט נפשי – שימוש בהליכי גישור בנושאי פנסיה, כבר בשלב מוקדם של התהליך לדעת שאתם בדרך הנכונה עבורכם.

 מערכת יחסים עתידית – הסכם שמושג בגישור מאפשר שמירה על מערכת יחסים תקינה בתוך הארגון גם לשנים הבאות ומונע סכסוכים עתידיים.

 יחס חם – בשעת משבר חשוב שתרגישו שלצידכם אדם שמבין אתכם ורוצה באמת ובתמים לעזור לכם לפתור את הסיטואציה בצורה הטובה ביותר. אנו נעשה הכל על מנת ולהיות האדם הזה עבורכם.

 

שאלות ותשובות בנושא גישור בנושאי פנסיה

ש: למי מיועד גישור בנושאי פנסיה?

ת: הגישור בנושאי פנסיה מיועד לכל מי שנקלע למחלוקת עם המעסיק ורוצה להביא לפתרונה במהירות, ביעילות, בסודיות ומבלי להיכנס להוצאות משפטיות יקרות. בין אם המחלוקת מתקיימת בין העובד למעסיק או בין הארגון היציג למעסיק, בגישור תוכלו למצוא פתרונות יותר יצירתיים ויותר טובים לכל המעורבים.

ש: האם יש לכם עורכי דין בצוות?

ת: כן, בצוות המגשרים של משרד המגשרים נדב נישרי נמצאים גם עורכי דין ומגשרים בעלי השכלה משפטית שהתמחו בין היתר בנושאי פנסיה.

ש: כמה עולה גישור בנושאי פנסיה?

ת: עלות גישור בנושאי פנסיה זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים אחרים בתחום. הליך גישור ממוצע עולה אלפי שקלים בודדים לעומת עשרות אלפי שקלים בהליכים האחרים.

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בנושאי פנסיה?

ת:  הליך גישור בנושאי פנסיה מתנהל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק ובהתאם להנחיות כונס הנכסים הרשמי. יחד עם זאת בהחלט ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שלא יפגעו בזכויות החוקיות של הצדדים וגם יאפשרו שמירה על מערכת יחסים תקינה גם לעתיד.

 ש: האם הסכם שמושג בגישור בנושאי פנסיה הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי הצדדים, הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. בהתאם לצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט לענייני עבודה על מנת ויקבל תוקף של פסק דין.

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בנושאי פנסיה?

ת: הגישור בנושאי פנסיה עצמו נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

ש: היכן מתקיים הגישור בנושאי פנסיה?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהמשרדים שלנו בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסויימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

השאר תגובה