גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים

היתרונות של הליך הגישור בעסקים משפחתיים נעוצים בראש ובראשונה בעובדה שבכוחו של הליך זה לפתור את המחלוקת בדרך של דיאלוג, לשפר את מערכת היחסים בין בני המשפחה העובדים יחד וכמובן למנוע את הצורך להגיע לבית המשפט. על כל אלו נרחיב במאמר זה

גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים

עסקים משפחתיים רבים מתגאים בעובדה שהם עסקים מצליחים במידה רבה, בזכות היחס האישי, התנהלות ההרמונית ושיתוף הפעולה הבריא בין בני המשפחה העובדים יחד בעסק. אין ספק כי עסק המנוהל ע”י משפחה בשותפות, בהבנה ובהרמוניה יכול לייצר המון יתרונות הן לבעליו והן ללקוחותיו.  

אך מה קורה כשמתחילים חיכוכים פנימיים והעסק הוא פחות הרמוני? יש לא מעט אנשים אשר טוענים שלא כדאי לערב עבודה ומשפחה. הסיבה לכך טמונה בעובדה שניהול משותף של עסק משפחתי חושף את השותפים בו למחלוקות וסכסוכים רבים ומגוונים. במצב כזה, כאשר הסכסוך העסקי גולש להיות גם סכסוך משפחתי – הוא עלול להוביל לא רק לאובדן העסק אלא גם לקרע ולניתוק הקשרים בתוך המשפחה.

במקרים של סכסוך בעסקים משפחתיים יכולים הצדדים לפנות להליכים משפטיים על מנת להגיע לפתרון. אלא שבמקרה כזה המחיר שיגבו הליכים משפטיים מהמשפחה ומהיחסים בין חבריה יכולים להיות הרסניים. אפשרות אחרת העומדת בפני משפחה שנקלעה לסכסוך עסקי בתוכה הוא לפנות להליך גישור בעסק משפחתי. במאמר זה נסביר על יתרונות תהליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים.

יתרונות הליך הגישור עסקים משפחתיים סכסוכים

היתרונות של הליך הגישור נעוצים בראש ובראשונה בעובדה שבכוחו של הליך זה לפתור את המחלוקת בדרך של דיאלוג, לשפר את מערכת היחסים בין בני המשפחה העובדים יחד וכמובן למנוע את הצורך להגיע לבית המשפט. כידוע, מעבר לעובדה שהליך משפטי הינו ארוך, מורכב ויקר, אי אפשר לדעת כיצד הוא הסתיים – ויש סיכוי גבוה שלפחות אחד מהצדדים לא יהיה מרוצה, כך שהסכסוך המשפחתי עלול להעמיק ולמעשה, להוביל לנתק בין בני המשפחה (נתק אשר יכול לעבור גם לדורות הבאים). שופט, לעולם לא יכיר את המשפחה, יכולותיה, צרכיה וההיסטוריה שלה יותר מבני המשפחה עצמם ולכן ההחלטה שיקבל במסגרת הליך שיפוטי, לא תוכל לכלול משתנים קריטיים כגון היבטים רגשיים ואירועי העבר להמשך היחסים התקינים במשפחה.

להבדיל מההליך המשפטי, הליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים הינו הליך וולונטרי אותו מתחילים רק כשיש הסכמה של שני הצדדים. לכך יתרון גדול מאחר ובעצם ההסכמה של הצדדים לשבת ולדבר בגישור, הם אומרים שהם נכונים להידברות ולקרבה עם הצד השני.

מדובר בהליך קצר וממוקד, אשר מאפשר לכל אחד מהמעורבים בסכסוך להשמיע את עמדותיו, כאשר המטרה היא להגיע להסכם אשר יהיה מקובל על כל הצדדים ויתחשב באינטרסים ובצרכים של כל אחד מהם.

מעבר לכך, בהליך הגישור בעסק משפחתי, נפתחת האפשרות להגיע לפתרונות ולהסכמים יצירתיים.
מכיוון שכל התהליך מתבצע ברוח טובה ובאווירה נעימה, אם התהליך מוכתר כהצלחה, בני המשפחה יכולים לפתור את הסכסוך ביניהם ולא רק להמשיך ולשמור על הקשרים שלהם כבני משפחה, אלא במקרים מסוימים, גם לשמור על היחסים העסקיים – אם הם יגיעו למסקנה משותפת כי זאת ההחלטה הנכונה בעבורם.

 כיצד להתכונן לתהליך?

בשורה התחתונה, בכדי שהליך הגישור יצלח, יש 2 פעולות מרכזיות בהן חשוב לנקוט הראשונה היא לבחור בקפידה את המגשר – ולוודא שמדובר באיש מקצוע מנוסה ומוסמך, המתמחה באופן פרטני בטיפול בנושא של עסקים משפטיים סכסוכים ועבר את כל ההכשרות הנדרשות ממגשר. 

הפעולה הראשונה היא כמובן להגיע לתהליך עם פתיחות ונכונות להגיע להסכם – יש לזכור לכל אורך הליך הגישור, שבכוחו להוות תחליף להליך משפטי – כאשר, את ההסכם אשר יתקבל יכול לקבל תוקף של פסק דין מחייב. אם מבצעים את 2 הפעולות הללו מעלים באופן משמעותי את הסיכוי להצלחת הליך הגישור – והרי בסופו של דבר, הצלחת הליך הגישור תהווה כמטרה אשר תהיה משותפת ל-2 הצדדים אשר מעורבים בסכסוך.

 

5 יתרונות מרכזיים לגישור בהליכי גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים במשרד המגשרים נדב נישרי

מקצוענות – בצוות המגשרים שלנו תמצאו מגשרים בעלי ניסיון ארוך שנים בגישור בנושאי סכסוך בעסקים משפחתיים.

זמינות – אנו זמינים עבורכם לכל אורך התהליך ועד אשר תגיעו להסכמות בנושאים שבמחלוקת.

שקט נפשי – שימוש בהליכי גישור בעסקים משפחתיים, כבר בשלב מוקדם של התהליך לדעת שאתם בדרך הנכונה עבורכם.

מערכת יחסים עתידית – הסכם שמושג בגישור בסכסוך בעסקים משפחתיים מאפשר שמירה על מערכת יחסים תקינה בין צדדים שנקלעו לסכסוך ומונע סכסוכים עתידיים.

יחס חם – בשעת משבר חשוב שתרגישו שלצידכם אדם שמבין אתכם ורוצה באמת ובתמים לעזור לכם לפתור את הסיטואציה בצורה הטובה ביותר. אנו נעשה הכל על מנת להיות האדם הזה עבורכם.

שאלות ותשובות בנושא גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים

ש: למי מיועד גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים?

ת: גישור מיועד למשפחות המנהלות עסק משותף ונקלעו למחלוקת בנוגע לאופן ניהולו, חלוקת רווחים, חלוקת סמכויות ומחלוקות מורכבות אחרות, ומעדיפים לפתור את המחלוקת בשקט, ביצירתיות ומחוץ לאור הזרקורים וכותלי בית המשפט.

 ש: כמה עולה תהליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים?

ת: עלות הליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים אחרים בתחום. בממוצע הליך גישור בתחום זה עולה אלפי שקלים בודדים לעומת עשרות אלפי שקלים בהליכים האחרים.

 ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים?

ת: הליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים מתנהל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק. יחד עם זאת בהחלט ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שלא יפגעו בזכויות החוקיות של הצדדים וגם יאפשרו שמירה על מערכת יחסים תקינה גם לעתיד.

 ש: האם הסכם שמושג בגישור בסכסוך בעסקים משפחתיים הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי הצדדים, הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. בהתאם לצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת לתת לו תוקף של פסק דין.

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור בסכסוך בעסקים משפחתיים?

ת: הליך גישור בסכסוך בעסקים משפחתיים נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 ש: היכן מתקיים תהליך הגישור בסכסוך בעסקים משפחתיים?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהמשרדים שלנו בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

 ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

 

השאר תגובה