גישור ארגוני

מאמר מפורט על גישור ארגוני במשרד המגשרים נדב נישרי המתמחה בתחום ועל יתרונותיו הרבים. במאמר זה תקבלו תמונה רחבה על התהליך ועל אופן ביצועו

גישור בארגונים

מחלוקות וסכסוכים בארגונים הם כמעט ובלתי נמנעים – בכל זאת, העובדים בארגון מגיעים מרקעים שונים, הם בני גילאים שונים ותפיסת עולם שונה – מה שעלול לייצר לא מעט קונפליקטים.

כאן חשוב לציין, שישנן מחלוקות אשר נפתרות מעצמן, ללא כל צורך בסיוע חיצוני – אם מדובר לדוגמא במחלוקת בין עובדים, לעיתים היא יכולה להיפתר לאחר התערבות של נציג מההנהלה (וכאמור, לעיתים אין גם צורך בכך והעובדים פותרים זאת באופן עצמאי).

יחד עם זאת, ישנם גם מקרים בהם הניסיונות הללו אינם צולחים והסכסוך אף עלול להוות כאיום על ההתנהלות התקינה של הארגון – יש לזכור שהסכסוך עלול להתלקח ולערב עוד ועוד עובדים. מחלוקות מעין אלה פוגעות הן בסביבת העבודה, באפקטיביות של העובדים וכפועל יוצא גם בפריון החברה.

החדשות הטובות הן, שיש דרך אחת אשר נחשבת לנוחה, ממוקדת ויעילה לפתרון של מחלוקות וסכסוכים בארגונים ודרך זו עוברת בהליך של גישור בארגונים.

 

באמצעות הליך הגישור, אשר יתבצע בניהולו של מגשר מקצועי ומנסה המתמחה באופן פרטני בגישור מהסוג הזה, ניתן לפתור את הקונפליקט בצורה יעילה ודיסקרטית ולהמשיך ולשמר את האווירה הנעימה ואת ההתנהלות הטובה באותו הארגון. 

מגשר מלווה

יעילות הליך גישור בארגונים

גישור בארגונים יכול להתייחס לגישור בין מנהלים, גישור בין העובדים למנהלים וגישור בין העובדים לבין עצמם. יש ארגונים אשר בוחרים להקים מערך גישור פנים ארגוני ויש כאלו אשר בוחרים לפנות למגשר חיצוני – אשר יהווה כצד שלישי, אשר חייב להיות ניטרלי ואובייקטיבי.

מדוע גישור בארגונים? הליך הגישור מתאפיין בהיותו קצר וממוקד וביכולות שלו להוביל לפתרון איכותי ויצירתי – אשר יוסכם על כל הצדדים  אשר מעורבים באותו סכסוך בארגון. יתרון נוסף של הליך גישור בארגונים טמון בעצם היותו כחלופה להליך משפטי – שהינו הליך מורכב ויקר, אשר עלול להסב פגיעה משמעותית לכל הארגון.

בניגוד להליך המשפטי, בהליך הגישור לצדדים המעורבים בסכסוך יש את האפשרות להיות שותפים פעילים בגיבוש ההסכם, אשר תנאיו תלויים במידה משמעותית בהם. חשוב לציין, שהליך הגישור אמור להתבצע בצורה דיסקרטית – ישנם מקרים רבים בהם ההליך יתקיים מחוץ לארגון, כך שעובדים שהסכסוך אינו נוגע אליהם יישארו מחוץ לתמונה. כך מבודדים את הסכסוך ולא מאפשרים לו להתפשט ולשאוב אליו עוד עובדים או מנהלים של הארגון.

כמובן, שבכדי ליהנות מהיתרונות הרבים של גישור בארגונים, חשוב לבחור במגשר שהינו בעל ידע וכלים לנהל משא ומתן איכותי, אשר עתיד לשאת פרי. יש לבחון את ההכשרה שעבר, את שיטות העבודה שלו ואת הניסיון שלו בגישור בכלל ובתחום גישור בארגונים בפרט.

להחזיר את השקט לארגון

גישור בארגונים מתבצע ברוח טובה ובאווירה נעימה, כאשר כל צד מקבל את הזמן ואת ההזדמנות לבטא את עצמו ולהשמיע את הצד שלו בקונפליקט.

חשוב לציין שבמידה והליך הגישור יעבור בהצלחה ויימצא לו פתרון, ניתן יהיה להמשיך ולשמור על יחסי עבודה תקינים, גם בין העובדים אשר היו מעורבים באופן ישיר בסכסוך.

כך יוצא שכיום יותר ויותר בעלי ארגונים מבינים שהדרך המושכלת והנבונה ביותר לפתור קונפליקטים וסכסוכים בין גורמים שונים בארגון, תעבור בהליך של גישור ארגוני, אשר יבוצע בניהולו של מגשר מנוסה ומקצועי. גישור בארגונים חוסך לארגון זמן, כסף ולא פחות חשוב – שומר על סביבת עבודה שמאפשרת לעובדים ולארגון לצמוח ולהצליח.5 יתרונות גדולים לגישור ארגוני במשרד המגשרים נדב נישרי

שאלות ותשובות

ש: למי מיועד גישור ארגוני?

ת: גישור ארגוני מיועד לחברות וארגונים בינוניים וגדולים שנקלעו לסכסוך בין העובדים ובין ההנהלה ולעובדים, והם מעוניינים לפתור אותו בדרכי דיאלוג ובהסכמה מבלי לנענע את הספינה יתר על המידה.

 

ש: כמה עולה תהליך גישור בסכסוך עבודה על שכר?

ת: עלות הליך גישור ארגוני זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים אחרים בתחום. הליך גישור בתחום זה עולה אלפי שקלים בודדים לעומת עשרות אלפי שקלים בהליכים האחרים.

 

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור ארגוני?

ת: הליך גישור מתנהל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק. יחד עם זאת בהחלט ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שלא יפגעו בזכויות החוקיות של הצדדים וגם יאפשרו שמירה על מערכת יחסים תקינה גם לעתיד.

 

ש: האם הסכם שמושג בגישור על שכר הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי הצדדים, הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. בהתאם לצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת לתת לו תוקף של פסק דין.

 

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור?

ת: הליך גישור נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 

 ש: היכן מתקיים תהליך הגישור?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהסניפים שלנו בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

 

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

 

השאר תגובה