גישור אזרחי

גישור אזרחי במשרד המגשרים נדב נישרי מאפשר לכם לפתור גם את המחלוקות הגדולות ביותר בדרך של הידברות והסכמה ומבלי להיכנס להליכים משפטיים לוחמניים, יקרים וכואבים. במאמר זה נסביר לכם כיצד התהליך מתנהל בצורה מפורטת ומעמיקה.

מחלוקות וסכסוכים בעולם העסקים הן עניין שכיח ומובן מאליו. כמו בכל מערכת יחסים בין אנשים או חברות, גם בעולם העסקי, מתרחשים לעיתים קרובות, אירועים או משברים שעלולים להביא למלחמה משפטית ולפגיעה בעסק ובשותפים. כל מנהל מקצועי יודע שסכסוכים ומחלוקות יתגלעו לאורך הדרך ושלא תמיד ניתן יהיה להימנע מהן. על כן נדרש המנהל לשאול את עצמו שתי שאלות מהותיות: כיצד אוכל לצמצם את הסיכוי למחלוקות ובמידה ויתגלע סכסוך וכיצד אוכל לפתור אותו בדרך הטובה ביותר? במידה שהמנהל מעוניין לפתור את המחלוקות בחברה, בעסק או בארגון אותו הוא מנהל, בצורה המיטבית בכל הפרמטרים הניתנים לבדיקה, כדאי לו להכיר את הליך הגישור האזרחי.

גישור  אזרחי הוא תהליך חלופי להתדיינות בבתי המשפט. מטרת תהליך הגישור האזרחי – להביא לפתרון מוסכם בדרך של הידברות ומשא ומתן ומבלי צורך לפתוח בהליכים בבית המשפט. במסגרת תהליך הגישור האזרחי עוזר המגשר לצדדים למצוא פתרונות יצירתיים שיסיימו את המחלוקות ביניהם בדרכי שלום ובמידת האפשר גם יעזרו לייצר שיתופי פעולה חדשים ולהביא רווחים נוספים לכל המעורבים.

על אף קיומם של חוקים רבים העוסקים בפתרון מחלוקות אזרחיות, הפתרון המיטבי לפתרון מחלוקות בסכסוכים אזרחיים, הוא בגישור אזרחי. במהלך הגישור ניתנות לצדדים הזכות וחופש לפעול ביצירתיות ובהתאם לסולם הערכים ולצרכים הסובייקטיביים שלהם.

גישור אזרחי מאפשר טיפול מקיף וכולל בכל הסוגיות הקיימות על שולחן הדיונים. במהלך הגישור האזרחי אנו עוסקים בין היתר: בשאלות מעשיות ומשפטיות הקשורות לסכסוך, לגורמים שהובילו ליצירתו, בהשלכות הרגשיות והמעשיות שנגרמו לצדדים ובמציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו לשני הצדדים לסיים את המחלוקות בתחושת כבוד וצדק.

במהלך גישור אזרחי נפגשים הצדדים בעזרתו של המגשר שבעזרת הכלים העומדים לרשותו יכול להביא את הצדדים להגיע להסכמות יצירתיות שיאפשרו לשניהם לצאת מורווחים מהתהליך ואף לקבל בסופו של דבר יותר מאשר ציפו בתחילת הדרך.

תחום הגישור האזרחי הולך והופך בשנים האחרונות להליך יותר ויותר פופולרי בישראל ובעולם. הסיבות לכך הן שהליך הגישור האזרחי מאפשר מציאת פתרונות יצירתיים, מהירים וזולים באופן יחסי בהשגת הפתרון ומכך שהוא מאפשר את המשך קיומה של מערכת היחסים (חשוב בעיקר בתחומים בהם יש קהילה קטנה העוסקת בתחום) ואף מונע את החמרת הלהבות במקרה הצורך.

פתרון שהושג בגישור אזרחי נשאר חסוי ואינו מפורסם ברבים (אלא אם הצדדים הסכימו אחרת). לדבר יתרון גדול הן לכל המעורבים בסכסוך ששומרים על שמם הטוב ועל סודיות בכל הקשור לעסקיהם.

 

למה לפנות קודם לגישור אזרחי ולא להליכים משפטיים?

כאשר הצדדים פונים בשלב הראשון של המחלוקת להליכים משפטיים הם עלולים להפסיד יתרונות רבים שיכלו לקבל אילו היו פונים כבר בשלב הראשון לגישור אזרחי. הליכים משפטיים כצעד ראשון גורמים לצד השני להגיב גם כן בהליכים משפטיים ומכאן הדרך לבתי המשפט קצרה. מאידך, כאשר הצד שמרגיש נפגע ורוצה לקבל את המגיע לו, פונה לצד השני בהזמנה לבוא לגישור אזרחי, יתפס הדבר כהזמנה לפתרון בדרכי שלום וברצון למניעת מלחמה משפטית. גישה שכזו שמועברת כבר בשלב הראשון, תגביר את הסיכוי להביא את הצד השני לשולחן הדיונים ותגביר את הרצון לפתור את המחלוקות בדרך של הידברות.

לעתים כאשר מערכת היחסים בין הצדדים אינה מאפשרת תקשורת ישירה ביניהם, מתקשה הצד המעוניין בגישור להזמין את הצד השני לגישור בעצמו. במקרים כאלה יכול המגשר לפנות בעצמו לצד השני ובעזרת הכלים המקצועיים שברשותו, להביא גם אותו לחדר הגישור האזרחי.

יתרונות תהליך הגישור האזרחי לעומת תהליכים משפטיים בבית המשפט

 
נקודת השוואהגישורהליך משפטי בבית המשפט
מהירותפתרון תוך מספר שעות ועד מספר שבועות ספוריםהליך משפטי עלול להימשך שנים רבות
עלות התהליךכמה אלפי שקלים לכל צד (פחות מהאגרה שהייתה משולמת בפתיחת תיק בבית המשפט)עשרות ומאות אלפי ש"ח לכל אחד מהצדדים.
מי מחליט מה התוצאה הסופיתהצדדיםשופט
קיומה של מערכת יחסים חיובית אחרי תום הסכסוךאפשרי ורצויבמרבית המקרים בלתי אפשרית
מתי מתקיימים המפגשיםבזמן הנוח לכםלפי קביעת השופט
סודיות התהליךהתהליך חסוי לגמרי. איש מלבדכם ומלבד המגשר שלכם לא ידע מה קרה בתהליך הגישור.פומביות הדיון מחייבת פרסום פרוטוקול הדיון כך שכל אדם יוכל מעתה ואילך לדעת מה קרה לכם במהלך הסכסוך.

גישור אזרחי בינלאומי

כאשר הסכסוך שהתגלע מערב צדדים ממדינות שונות או כאלה המדברים בשפות שונות, ניתן לקיים גישור אזרחי גם בעזרת שיחות וידאו בזמנים המותאמים לכל המעורבים. לדבר יתרון גדול בעיקר כאשר מדובר במחלוקות בין אנשים או חברות הנמצאים במדינות שונות, בין היתר מאחר ועלויות ניהול התיק המשפטי כאשר מדובר במדינות שונות יהיה גבוה ביותר והזמן שיידרש לסיום הסכסוך בערכאות משפטיות יהיה ארוך לאין שיעור מזה שיידרש בגישור אזרחי.

 

יצירת שותפות חדשה ושיפור מערכות היחסים כתוצאה מהגישור האזרחי

משבר הוא הזדמנות פז לשיפור מערכת היחסים העוינת בין הצדדים בסכסוך. נקודת המבט שלנו היא שהנקודה בה פרצה המחלוקת היא הנקודה בה הצדדים אמרו שהם אינם יכולים עוד לפעול בדרך בה הם פעלו קודם לכן ושכעת יש צורך לשנות את צורת ההתנהלות ולמצוא פתרון שיאפשר פעולה באופן שונה וחיובי יותר משהיה קודם לכן. באופן טבעי בתחילת התהליך מתקשים הצדדים לראות את האפשרויות לשיתוף פעולה ביניהם אך ככל שהגישור האזרחי מתקדם, כך הם יראו יותר ויותר את המשותף ביניהם ויקבלו פרספקטיבה על נקודת המחלוקת ביחס לשאר התמונה. זווית ראייה רחבה זו מאפשרת מציאת פתרונות יצירתיים שיאפשרו הגעה לפתרון קבע מוסכם וארוך טווח.

שאלות ותשובות בנושא גישור אזרחי

ש: למי מיועד גישור אזרחי?

ת: הגישור האזרחי מיועד לכל מי שנקלע למחלוקת ורוצה להביא לפתרונה במהירות, ביעילות, בסודיות ומבלי להיכנס להוצאות משפטיות יקרות. בין אם המחלוקת מתקיימת בין שתי חברות, ספק ולקוח, צרכן וחברה, שותפים ובכל סיטואציה אחרת בה קיימים לפחות שני צדדים שחלוקים בדעתם כיצד ניתן לפתור את המחלוקות ביניהם.

ש: האם אפשר לבוא עם עורכי דין לגישור אזרחי?

ת: אמנם אין חובה להגיע עם עורך דין לגישור אך במידה ונוכחות עורך דין מצדכם תעזור לכם לקבל החלטות מיטביות ותשרה עליכם אווירת ביטחון, אתם בהחלט מוזמנים להביא עמכם את עורך הדין שלכם לגישור.

ש: כמה עולה גישור אזרחי?

ת: עלות גישור אזרחי זולה בעשרות אחוזים מעלות תהליכים משפטיים בבית המשפט. עלות הגישור האזרחי נקבעת לפי כמות השעות שנדרשו להגעה להסכם ולכתיבת ההסכם במידת הצורך. באופן כללי ניתן לומר שהליך גישור אזרחי ממוצע עולה בין 5,000 ₪ ל- 10,000 ₪ לכל אחד מהצדדים.

 

ש: האם יש חובה לפעול לפי החוק במהלך גישור אזרחי?

ת: החוק יכול בהחלט לשמש כנקודת מבט ועוגן לקבלת החלטות במהלך הגישור אך אנו בהחלט יכולים לחשוב על פתרונות יצירתיים מעבר לכתוב בחוק והכל בהתאם לרצון הצדדים ולהסכמה המתקבלת ביניהם בגישור.

 

ש: האם הסכם שמושג בגישור אזרחי הוא הסכם מחייב?

ת: בהחלט כן. הסכם שהושג בגישור ואושר על ידי שני הצדדים בחתימתם הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. במידת הצורך אף ניתן להגיש את ההסכם לבית המשפט על מנת ויקבל תוקף של פסק דין.

 

ש: כמה זמן לוקח להגיע להסכמות בגישור אזרחי?

ת: גישור אזרחי נמשך בדרך כלל מספר שעות המתפרשות על פני מספר ימים או שבועות.

 

ש: היכן מתקיים הגישור?

ת: הגישור יכול להתקיים בכל אחד מהסניפים שלנו. הכל בהתאם לנוחות שלכם ולזמינות המגשר המועדף אליכם. במקרים מסוימים ניתן אף לבצע את הגישור במשרדי החברה.

 

ש: מי הם המגשרים במשרד המגשרים נדב נישרי?

ת: המגשרים שלנו הם מגשרים בכירים ומנוסים שעברו את מיטב ההכשרות הנדרשות וצברו ניסיון רב במהלך השנים בגישורים בתחומים שונים. המגשרים שלנו מלווים על ידי המגשר נדב נישרי המוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל.

5 יתרונות גדולים לגישור במשרד המגשרים נדב נישרי

השאר תגובה