איך בוחרים מגשר עסקי?

שאלת זהות המגשר היא החשובה ביותר בשלב הראשוני של הסכסוך והתשובה אליה תכתיב את אופי התהליך וסיכויי ההצלחה שלו. אם לסכם את התשובה בשורה אחת: כדי לבחור מגשר יש לבחון לעומק שלושה אלמנטים חשובים: ניסיון המגשר, החיבור עם המגשר ותפיסת עולמו המקצועית

העובדה שהגישור הפך לאלטרנטיבה המובילה להליכים משפטיים בכל הקשור לפתרון סכסוך עסקי הפכה רישמית ב-1/1/21 כאשר נכנסו לתוקף תקנות סדר הדין האזרחי החדש. בין היתר כוללות תקנות אלה שינוי דרמטי בשיטת פתרון הסכסוכים בישראל ומחייבת כל תביעה בסכום העולה על 40 אלף ₪ בהליך גישור. באתר זה תוכלו לקרוא המון חומר על גישור בכלל וגישור עסקי בפרט. אבל איך בוחרים מגשר עסקי שיענה על הצרכים שלכם ושל הצד השני לסכסוך וינווט אתכם לעבר הפתרון הנכון ביותר עבורכם? במאמר זה ניתן טיפים חשובים שיעזרו לכם בעת בחירת מגשר בשעת הצורך.

שאלת זהות המגשר היא החשובה ביותר בשלב הראשוני של הסכסוך והתשובה אליה תכתיב את אופי התהליך וסיכויי ההצלחה שלו. אם לסכם את התשובה בשורה אחת: כדי לבחור מגשר יש לבחון לעומק שלושה אלמנטים חשובים: ניסיון המגשר, החיבור עם המגשר ותפיסת עולמו המקצועית.

חשיבות ניסיון המגשר בהליכי גישור עסקי – הליכי גישור עסקי הם הליכים הדורשים הבנה במגוון היבטים הפרקטיים של הסכסוך העסקי כמו גם בהיבטים הרגשיים שלו, המשפטיים והכלכליים. ככל ולמגשר יש ניסיון רב יותר כך הוא יוכל לעזור לכם להגיע לפתרונות יצירתיים יותר ולהסכמים המתאימים לכם יותר ולעסק שלכם.

השכלה רלוונטית של המגשר – מבחינה רשמית הרגולציה בתחום הגישור כמעט ואינה קיימת וכדי להיות מגשר יש לעבור קורס גישור בסיסי קצר בן 60 שעות. מיותר לציין כי למגשרים שהשכלתם מסתכמת בקורס זה בלבד יחסרו באופן טבעי כלים רבים שיעזרו להם על מנת לנווט את הצדדים להסכמות במקרה שהגישור יגיע למבוי סתום. על כן חשוב לוודא שלמגשר יש את ההכשרה הנדרשת מעבר לקורס הגישור הבסיסי. ההמלצה היא למצוא מגשר שעבר קורס פרקטיקום בגישור עסקי או שהיה ליווי ממגשר מקצועי בתחילת הדרך (כאן כדאי לשאול מי היה המגשר המלווה). מבחינת השכלה משפטית רצוי מאוד שהמגשר יכיר את החוקים והפסיקות הרלוונטיות בתחום הסכסוכים העסקיים ועבר הכשרה מתאימה בנושא הזה במסגרת הכשרתו או לימודיו האקדמיים.

האם מגשר עסקי חייב להיות עורך דין? למרות התפיסה השגויה הרווחת, מגשרים עסקיים אינם חייבים להיות עורכי דין, לא מבחינה פורמלית וגם לא מבחינה מהותית. אמנם לעורכי דין יש יתרון בידע בכתיבת הסכמים עסקיים, אך לעתים הסכסוך דורש גם ידע נוסף הקשור לחלק הרגשי של הסכסוך, לניהול מו”מ, לתורת המשחקים, להיבטים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים. לכן השכלה משפטית היא בהחלט יתרון אך חשוב גם לוודא לוודא שהמגשר-עורך דין עבר הכשרה נוספת ושיש לו את סט כלים המתאים מעולם הפסיכולוגיה והרגש וכן מעולם יישוב סכסוכים בהסכמה.

מגשר שיודע לכתוב הסכם עסקי בעצמו – בסיום תהליך הגישור תקבלו מהמגשר הסכם גישור עסקי מלא המשקף את ההסכמות אליהן הגעתם מול הצד השני. ישנה חשיבות גבוהה לכך שההסכם ישקף באופן מדויק ומפורט את ההסכמות שהושגו בדרך שמובנת לשני הצדדים בסכסוך ושלא יהיו בו שום פרצות. מגשר שאינו יודע לכתוב הסכמי גישור עסקי או שמעביר אתכם לעורך דין שיכתוב את ההסכם במקומו, צריך לגרום לכם להעלות תהיות בדבר רמתו המקצועית.

חיבור עם המגשר – הבחירה במגשר היא בחירה שיכולה להשפיע על אספקטים רבים הקשורים לעסק שלכם ואליכם באופן אישי. המגשר בו תבחרו ייחשף לסודות העסקיים ולעתים גם האישיים שלכם, כמו גם לרצונות ולצרכים החשובים לכם ביותר. על כן קריטי לתהליך שתרגישו בנוח עם המגשר ושתבטחו בו ביטחון מוחלט וללא סייגים. במקרים בהם אחד מהצדדים בסכסוך אינו מרגיש בנוח עם המגשר הגישור נוטה להגיע למבוי סתום ופוגע ביכולת להגיע להסכמות.

תפיסת העולם של המגשר – לכל מגשר תפיסת עולם מקצועית ייחודית לו שמורכבת מהשיטה בה הוא מגשר ומאישיותו. ישנם מגשרים הנוטים להוביל את הגישור לכיוון המתאים להם, ישנם כאלה שינסו לכוון את הגישור להסכם תבניתי על פיו הם רגילים לפעול וישנם מגשרים החזיקים בתפיסת עולם לפיה זכותם של שני הצדדים בגישור לקבל כל החלטה המקובלת עליהם ובלבד שהיא עונה על צרכיהם וצרכי העסק שלהם. משכך מאמינים אותם מגשרים המחזיקים בתפיסת עולם זאת שהמגשר חייב להיות נקי מדימויים ומדעות קדומות אשר עלולים להשפיע על היכולת שלו להיות ניטרלי ולנווט את התהליך לשיח שיוביל להסכמות.

זמינות המגשר – חשוב לוודא שהמגשר יכול לפגוש אתכם בזמנים הנוחים לכם כדי שאתם תוכלו להכתיב את קצב התהליך לפי מה שמתאים לצרכים שלכם.

מגשר או מפשר – הבנת ההבדלים בין גישור ופישור חשובה בעת בחירת מגשר. בעוד שמפשר יצמצם את הפתרונות לסיום הסכסוך לכאלה המוכרים מעולם המשפט, מגשר יסייע לכם למצוא פתרונות יצירתיים מעולמכם העסקי והפרטי. מאחר ובסופו של דבר ההסכמות שיושגו צריכות להתאים לעסק שלכם ואליכם אישית, כשפורץ סכסוך עסקי עדיף לפנות למגשר ולא למפשר .

 

לסיכום, אחרי שערכתם את הבדיקות שלכם על סמך הקריטריונים במאמר זה וקריטריונים אחרים שחשובים לכם חשוב לפגוש את המגשר לפגישת הכרות. אין תחליף לפגישה בה ניתן להרגיש האם המגשר מעורר בכם ובצד השני אמון, האם נוח לכם בסביבתו והאם הוא מדבר בשפה שמתאימה לכם. בהצלחה!

השאר תגובה